KARTA OBIEKTU

NR 44

 

1.     Adres

Ul. Ogarna 27

2.    Umiejscowienie

Front kamienicy, przestrzeń powyżej okien parteru

  3.    Treść

·        oryginalna:

·        rekonstruowana:

·        tłumaczenie:

4.    Uwagi

Bardzo zły stan zachowania, niemożliwe odczytanie treści napisu;  w budynku swą siedzibę miała loża wolnomularska „Gedania Loge  nr 3 der Prowinz Westpreussen”

 

 

SALA ZAGUBIONYCH KROKÓW

                       Eklektyczny budynek przy ulicy Ogarnej 27 jako jeden z niewielu w tej okolicy przetrwał wojnę w nie naruszonym stanie. Na parterze znajduje się oddział British Council UG.  Jasną i przestronną salę wypełniają regały z książkami. Prawdopodobnie tam, gdzie dziś stoją fotele znajdowały się tron i katedra przewodniczącego loży masońskiej.

            Pierwsze loże w Gdańsku powstały w 1760 i 1763 roku. Ich założycielami były niemieckie Wielka Loża z Berlina i Loża Prowincjonalna z Królewca. Istniały aż do lat trzydziestych XX wieku. W całej historii Gdańska było ich sześć, do najbardziej znanych należały „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” i „Pod Trzema Gwiazdami”. Szacuje się, że wczasach swej największej świetności zbierało się w nich do 2.5% mieszkańców miasta. Oprócz lóż działały także cztery organizacje pokrewne. Wszystkie budynki, gdzie spotykali się masoni, z wyjątkiem kamienicy przy Ogarnej, zostały zburzone. Loża, która tam miała siedzibę, powstała pod koniec XIX wieku i nazywała się „Gedania Loge nr 3 der Prowinz Westpreussen” i należała do parawolnomularskiej organizacji „Niezależny Zakon Dziwnych Towarzyszy”. Dewizą braci były prawda, przyjaźń i braterska miłość. Zajmowali się głównie działalnością filantropijną. Spośród innych lóż wyróżniał ją brak cenzusu majątkowego i otwarcie dla Żydów, co w innych lożach niemieckich było zakazane. W budynku przy Ogarnej wolnomularze spotykali się do 1915 roku oraz przez krótki okres po I Wojnie Światowej. Na parterze znajdowała się „Świątynia”, na I piętrze „Izba Rozmyślań” i „Sala Zagubionych Kroków”, a II piętro przeznaczono dla gości z innych miast.

            W połowie lat 90-tych do władz Gdańska zgłosił się w imieniu fundacji „Ars Regia” prof. Tadeusz Cegielski, Wielki Sekretarz Wielkiej Loży Narodowej Polski i zaproponował utworzenie muzeum tradycji masońskiej w kamienicy przy Ogarnej. Wartość ewentualnych prac renowacyjnych wyceniono wówczas na 4 miliardy startych złotych. Wśród zbiorów miały się znaleźć się pamiątki po masonach z okręgu Pomorza, a działalność muzealna byłaby połączona z funkcjonowaniem klubu i kawiarni. Ówczesny wiceprezydent Gdańska odrzucił jednak propozycję. Budynek nie został odnowiony, ale za to w jego murach pozostała biblioteka.

            British Council jest instytucją rządu Wielkiej Brytanii powołaną do życia w 1934 roku by rozwijać współpracę w dziedzinie nauki, oświaty i techniki oraz by promować język angielski. Pierwsze przedstawicielstwo utworzono w Polsce w 1938 roku i był to drugi ośrodek British Council na świecie. W zbiorach gdańskiej filii znajdują się podręczniki, książki naukowe i literatura piękna oraz kasety audio i video. Znajduje się tu również czytelnia czasopism i komputerowa baza danych dotyczących kursów językowych i stypendiów naukowych w Wielkiej Brytanii.