Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Asfaltowe ścieżki w TPK
Autor Wiadomość
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Wto Wrz 09, 2008 2:30 pm   Asfaltowe ścieżki w TPK

Witam,
intrygują mnie asfaltowe ścieżki przecinające Trójmieski Park Krajobrazowy, zwłaszcza te w okolicy Złotej Karczmy biegnące do Doliny Radości (ale nie tylko).
Zastanawiające jest, kiedy zostały wyasfaltowane i po co??
Fakt istnienia tych duktów jeszcze przed II WŚ jest niezaprzeczalny (do dziś są widoczne ślady stanowisk obrony z marca 1945). Ale jest praktycznie niemożliwe, żeby już wtedy były asfaltowe. W tamtym czasie ilość wyasfaltowanych dróg była znikoma, poza tym sama ul. Słowackiego jeszcze do lat 70. na odcinku leśnym była wąska i wybrukowana.
TPK na skutek działań wojennych był dość solidnie zaminowany, pomyślałem sobie, że może wojsko wyłożyło te drogi dla saperów?? (podobna jezdnia prowadzi do zlikwidowanej składnicy amunicji tzw "prochowni" - opisywanej z resztą na forum).
Szanowni Forumowicze, może macie jakąś wiedzę na ten temat, albo hipotezę??

pozdrawiam
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7706
Wysłany: Wto Wrz 09, 2008 2:34 pm   

Vilip napisał/a:
Zastanawiające jest, kiedy zostały wyasfaltowane i po co??

Już kiedyś o to pytano w wątku Co kryje dolina Samborowo?, tyle że to jeden z tych, które przestały się otwierać :II I chyba nie ustaliliśmy wtedy, kto i po co je asfaltował (ja sugerowałem, że to na potrzeby pobożnych procesji z Oliwy do Matemblewa).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Wto Wrz 09, 2008 2:48 pm   

Vilip napisał/a:
te w okolicy Złotej Karczmy biegnące do Doliny Radości

Wydaje mi się, że to zarząd lasów utwardził te drogi dla swoich celów gospodarczych.
W latach 60-tych były jeszcze gruntowe.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Wrz 10, 2008 11:51 am   

Drogi te były normalnie otwarte dla ruchu. Tak było jeszcze na przełomie lat 80 i 90. W Dolinie Radości pod asfaltem jest kamienna nawierzchnia.

I taka ciekawostka. W grudniu 1970 roku ze Złotej Karczmy do Oliwy przez Dolinę Radości zjechały czołgi LWP.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Wrz 27, 2008 10:48 am   

Wita autor wątku "Co kryje Dolina Samborowo?" :)

http://forum.eksploracja....olina+samborowo

Odnośnie dróg, tych obecnie asfaltowych. Asfalt oczywiście powojenny. Sama droga na odcinku Złota Karczma-Dolina Radości budowana lub raczej utrwardzana prawdopodobnie przez rosyjskich jeńców wojennych z obozu na terenie dzisiejszego Osiedla Młodych w Oliwie.

W lesie obok drogi, zaraz koło koszar Policji - bateria mobilnej artylerii, 88 mm i inne, okopy, kiedyś masa fantów w ziemii :)

villaoliva napisał/a:
I taka ciekawostka. W grudniu 1970 roku ze Złotej Karczmy do Oliwy przez Dolinę Radości zjechały czołgi LWP.


Z dywizji z koszar na ul. Słowackiego czy jak?! Na Złotej Karczmie chyba wojska nigdy nie było (poza tymi Niemcami z ich bateriami artylerii z 1945 roku). Tam gdzie obecnie Policja - kiedyś szkoła ZOMO, tam gdzie szkoła na ul. Słabego - też kiedyś ZOMO :) A oni mieli raczej tylko transportery opancerzone :)

Poza tym na asfalcie na rzeczowej drodze nie ma śladów przejeżdżania kiedykolwiek ciężkiego sprzętu typu czołg średni itd. No chyba że asfalt położono po 1970 roku ?!
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Czw Paź 23, 2008 2:30 pm   

Ponury2 napisał/a:

Poza tym na asfalcie na rzeczowej drodze nie ma śladów przejeżdżania kiedykolwiek ciężkiego sprzętu typu czołg średni itd. No chyba że asfalt położono po 1970 roku ?!


Niekoniecznie, sam pamiętam czasy kiedy czołgi jeździły po asfaltowej drodze prowadzącej do prochowni i nie ma na niej widocznych śladów gąsienic, a nawierzchni nie wymianiano.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Paź 23, 2008 2:56 pm   

Nie ujmując nic asfaltowi, ciekawsze wydają mi się liczne częściowo brukowane drogi, np. Droga nadleśniczych czy kilka innych w pobliżu linii kolejowej. Brukowane to może za dużo powiedziane, bo ten bruk jest szczątkowy, pytanie czy kiedyś (i kiedy) było go więcej.
 
mazen 

Dołączył: 29 Cze 2009
Posty: 7
Wysłany: Nie Lip 19, 2009 7:15 pm   

jak miałem 7 lat a było to w roku 1977 to jeździłem z ojcem do doliny radości na rowerach i ta ścieżka do ulicy słowackiego już wtedy miała asfalt
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk