Dawny Gdańsk

Nie-dawny Gdańsk - mój Niedzwiednik w aparacie lata 70 i póżniej

kamaz - Nie Gru 09, 2007 10:07 pm
Temat postu: mój Niedzwiednik w aparacie lata 70 i póżniej
Chciałabym zapoczątkować temat, w którym podzielę się z Wami starszymi fotografiami okolic Niedźwiednika-pokazującymi jak to miejsce wyglądało w latach 70 i nieco później większość fotografii jest autorstwa mojego Taty. Cześć ratowaliśmy ostatnio z blaknących slajdów, wiadomo skanowanie uczyniło też swoje, także ich jakoś bywa różna o historię jednak chodzi więc mam nadzieję, że spojrzycie z wyrozumiałością. To co mogłam podeprę wspołczesnymi fotografiami tych samych miejsc.
wodnik88 - Nie Gru 09, 2007 10:20 pm

Fantastyczne zdjęcie. Niestety zdjęć z lat 70 jest tak mało. A ludzie którzy posiadają takowe ich nie upubliczniają. Wielka szkoda.
kamaz - Nie Gru 09, 2007 11:15 pm
Temat postu: kolejne foty
inne zdjęcie
Ponury2 - Nie Gru 09, 2007 11:19 pm

Ale fajna ta pierwsza fota. Dzięki!!!!!!!

Co tak dużo domków na ul. Potokowej? Czyżby były kiedyś po obydwu stronach ulicy? A Lobekhof? Coś tam widać! Ten biały domek na rogu!

I ten barak w polu w okolicach dzisiejszej ul. Podkarpackiej. Ciekawe co to?

Przebieg lasu w okolicach ul. Góralskiej (pętla) w miarę taki sam jak obecnie. Gdzie te mityczne gospodarstwo Lipnik? :)

Kamaz czy masz jeszcze jakieś zdjęcia? :mrgreen:

kamaz - Nie Gru 09, 2007 11:50 pm
Temat postu: fotografie aktualne
Niedźwiednik dziś
kamaz - Pon Gru 10, 2007 12:08 am
Temat postu: wzniesienie przy dawnym poligonie wzdłuż ul. Leśna Góra
wzniesienie, którego dziś praktycznie już nie ma w dawnej postaci, za to jest wieeeelka szkoła
kamaz - Pon Gru 10, 2007 12:35 am
Temat postu: obecnie
w różnych porach roku, obecnie to miejsce wygląda tak:
kamaz - Pon Gru 10, 2007 12:48 am
Temat postu: wzniesienie częściowo zruwnane lata około 1990r
gdy połowę wzniesienia zrównano koparkami i stworzyło się w ten sposób ostre nachylenie terenu zimą jeździliśmy tu na sankach i nartach.
kamaz - Pon Gru 10, 2007 1:30 am
Temat postu: poligon
natknęliśmy się na fotografię w necie dokumentującą jak wyglądał poligon na Niedźwiedniku-lata 80. Być może gdzieś w najbliższym czasie znajdę coś u siebie, bo pamiętam sporo z ciekawostek tego poligonu. Pamiętam go właśnie takim w latach ok. 88, gdy już nie urzędowało tu wojsko było to znakomite miejsce do rozrabiania dla młodych ludzi i nie tylko, ja bywałam tam często z bardziej konstruktywnych powodów-spacerowanie z pieskiem- ambitne tereny spacerowe do góry na dół, do góry na dół... ile tam było ciekawostek stricte wojskowych dla takiego młodego gówniarza. Teraz znajdują się tu domy,sklepy, boisko szkolne, ulica wzdłuż domków szeregowych.
wodnik88 - Pon Gru 10, 2007 9:17 am

Kamaz! Nawet nie wiesz jak długo czekałem na fotografie przedstawiającą tę strzelnice! Brawa :co_jest:

Czy u dołu zdjęcia znajduje się czołg? 8O

kamaz - Pon Gru 10, 2007 11:12 am

wodnik88 napisał/a:
Kamaz! Nawet nie wiesz jak długo czekałem na fotografie przedstawiającą tę strzelnice! Brawa :co_jest:

Czy u dołu zdjęcia znajduje się czołg? 8O




oj, jakże się więc cieszę, że komuś mogłam frajdę zrobić.Tak, tam stał czołg, a to wzniesienie widoczne na fotce i oddzielające jakby strzelnicę/poligon od osiedla to właśnie to moje wcześniej zaprezentowane wzniesienie. Fotografia spłaszcza obraz tym bardziej, że rzut z góry ale widać jak ono- ku stronie prawej się piętrzyło- a ku lewej opadało. Naprawdę to był świetny punkt widokowy.A ja tej nocy przed snem rozmarzyłam się na tyle, że znów schodziłam po zboczu w poligon i normalnie przypominają mi się różne momenty. Pamiętam te konstrukcje drewniane do wspinania, rozmaite, przeszkody, atrakcje wydolnościowe dla zziajanych już i tak pewnie wojaków, pamiętam punkty strzelnicze w formie sylwetek ludzkich chyba blaszane, jakieś kilka bunkrów, jakieś włazy dokądś. Trochę to momentami rozmazane w pamięci ale im więcej intensywnie myślę tym więcej obrazów reanimuję i wydzieram zapomnieniu.

a co do fot, czy mam jeszcze, to mam jeszcze w zanadrzu sporo atrakcji mniejszych lub większych ale mam i będę to wklejać tygodniami chyba. Mam też widok na starą oborę przy przystanku kierunek Wrzeszcz... hahaha ale to za kilka dni bo akurat na obróbkę tych fot czekam. Tata ostro pracuje nad nimi.Brawa dla Niego jeśli to czyta i za tę pracę i za to, że zasiał we mnie pasję do fotografowania i doceniania tego co dziś nie ma wartości ale jutro mieć będzie. Sama też czekam na atrakcje, wklejajcie tu co macie z Niedźwiednika archaicznego. Niech też się ucieszą moje oczy. 8))

Bartosz B. - Pon Gru 10, 2007 1:38 pm

:== I prosimy o następne. :co_jest:
wodnik88 - Pon Gru 10, 2007 3:25 pm

Proponowałbym zajrzenie do tych tematów:
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2988
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2703
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=1707
http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0
http://www.forum.dawnygda...tanek+br%EAtowo

Troche ciekawostek tu jest. :wink:

kamaz - Wto Gru 11, 2007 11:11 am

Ponury2 napisał/a:
Coś tam widać! Ten biały domek na rogu!

I ten barak w polu w okolicach dzisiejszej ul. Podkarpackiej. Ciekawe co to?
:


Ponury co do zdjęcia Niedźwiednika przed budową osiedli nie wiem czy dobrze myślę ale jeśli chodzi Ci o taki biały budynek za domem państwa Jereczek- czyli przy obecnym kompleksie sklepików przy ul. Niedźwiednik to tata wyjaśniał mi, że tam był kiedyś barak, budynek gospodarczy, może obora coś w tym stylu, rozebrano to niestety. To małe coś w dolnym prawym rogu- muszę rozczarować bo pytałam jak tylko zobaczyłam to zdjęcie bo rzuca się w oczy, to podobno jakiś porzucony spalony pojazd chyba autobus, nie barak.


i dołączam wyszperaną wreszcie fotkę panoramiczną terenu strzelnicy obecnie

Chris - Wto Gru 11, 2007 3:55 pm

Do dzisiaj nie mogę zrozumieć dlaczego zdecydowano się na budowę bloków w tak niekorzystnym geograficznie terenie. Przecież byla masa innych, łatwiejszych w zabudowie obszarów - ot chociażby Stogi, gdzie miejsca jest aż nadto czy nawet łagodnie pofalowane Gdańsk Południe (były tam plany budowy, ale dopiero po zakończeniu Chełma.. Chełmu?) ;)
villaoliva - Wto Gru 11, 2007 5:14 pm

Chris napisał/a:
Do dzisiaj nie mogę zrozumieć dlaczego zdecydowano się na budowę bloków w tak niekorzystnym geograficznie terenie. Przecież byla masa innych, łatwiejszych w zabudowie obszarów - ot chociażby Stogi, gdzie miejsca jest aż nadto czy nawet łagodnie pofalowane Gdańsk Południe (były tam plany budowy, ale dopiero po zakończeniu Chełma.. Chełmu?) ;)


Bo to "Komuna" była a ona nie liczyła się z logiką i kosztami.
Dziś by tam nie budowano. A wtedy to było ambitne zadanie do wykonania na jakies X lecie PRL.

fritzek - Wto Gru 11, 2007 5:30 pm

villaoliva napisał/a:

Bo to "Komuna" była a ona nie liczyła się z logiką i kosztami.
Dziś by tam nie budowano. A wtedy to było ambitne zadanie do wykonania na jakies X lecie PRL.


Mój ojciec jest konstruktorem, i kupę lat pracował w Kombinacie Kokoszki, potem w Prefabecie. I coś mi świta, że kiedyś mówił, że os. Niedźwiednik miało być taką perełką wśród gdańskich blokowisk, położoną w górzystym terenie, na tle lasu. Jak będę z ojcem rozmawiała, to się dopytam czy pamięta jak to z pomysłem na os. Niedźwiednik było.

villaoliva - Wto Gru 11, 2007 6:10 pm

Perełką z jedną drogą zjazdową. Zresztą nie przewidziano tam wogóle miejsca na stojące samochody. Mieszkania dla alpinistów :wink:
fritzek - Wto Gru 11, 2007 6:39 pm

villaoliva napisał/a:
Perełką z jedną drogą zjazdową. Zresztą nie przewidziano tam wogóle miejsca na stojące samochody. Mieszkania dla alpinistów :wink:

Villa, to miało wyglądać. Poza tym, ja pamiętam jak budowali tzw. Murenę. Na jednostce D, na której ja mieszkałam akurat zbudowali full parkingów. Powstały dlatego, że była to skarpa i takie tarasy ją umocniły. Inaczej wszystko by spłynęło w błotnej kąpieli na Brętowo :hihi: A praktycznie owe parkingi były wykorzystywane przez nas - bachory, jako boiska latem, zimą gospodarze bloków odkręcali hydranty i robili lodowiska. Aut było wtedy tyle co kot napłakał. Na Niedźwiedniku za to zbudowano mnóstwo schodów, schodków, tarasików z ławeczkami. Miałam kiedyś koleżankę w tym wieżowcu na samym szczycie...zimą tam wleźć to na prawdę był wyczyn :hihi:

Ponury2 - Wto Gru 11, 2007 6:42 pm

villaoliva napisał/a:
Bo to "Komuna" była a ona nie liczyła się z logiką i kosztami.
Dziś by tam nie budowano. A wtedy to było ambitne zadanie do wykonania na jakies X lecie PRL.


Nie przesadzaj. Nigdy nie popierałem syfu PRL, ale w przypadku Niedźwiednika to się chyba nie sprawdziło. Masz jakieś uprzedzenie czy co? A teraz to lepiej budują?

Moi rodzice wtedy bardzo starali się o to mieszkanie. I się udało. Teraz przy takich zarobkach jak wtedy nie miałbyś szans na coś takiego. Osiedle ładnie położone, jedno z ostatnich budowanych jeszcze w PRL. Co w nim złego?

villaoliva - Wto Gru 11, 2007 6:51 pm

Ładnie położone. Ale ile kasy poszło na takie "położenie" bloków na zboczach lepiej nie myśleć.
Obecnie dzięki malowniczemu układowi nie można dojechać do bloku autem, tak ciasno poustawiane są samochody.
Kiedyś stałem tam w półgodzinnym korku dwóch aut aż znaleziono właściciela samochodu który za bardzo wystawał. Tam z dwóch stron ocierasz się o lusterka parkujących aut!
Strach pomyśleć jak miałaby się dostać tam karetka.
No i ciekawe za jakie pieniądze się ogrzewa takie mieszkania na szczycie :^^

fritzek - Wto Gru 11, 2007 7:14 pm

villaoliva napisał/a:
Ładnie położone. Ale ile kasy poszło na takie "położenie" bloków na zboczach lepiej nie myśleć.
Strach pomyśleć jak miałaby się dostać tam karetka.
No i ciekawe za jakie pieniądze się ogrzewa takie mieszkania na szczycie :^^


A kto się wtedy liczył z kosztami budowy...
Co do dojazdu służb ratowniczych, to widziałam kiedyś akcję pod tzw. dolarowcem na "Morenie". Spółdzielnia wymyśliła utworzenie trawników, rabatek, krzaczków i chodników od jednej strony. I żeby nikt tam nie wjeżdżał wkopali jako zapory ogromne betonowe słupko-bloczki. I pewnego dnia wybuchł pożar na 8 czy 9 piętrze. Ludzie wyrzucali dobytek i płonące rzeczy z balkonu, a wozy straży pożarnej nie mogły podjechać pod budynek ze względu na te zapory antydewastacyjne. Na szczęście tragicznie się to nie skończyło.
A ogrzewanie...Pewnie mieszkańcy całej spółdzielni, czy jak to się teraz zwie, ponoszą koszta.

(btw/ Proszę oficjalnie o utworzenie działu "Nie-dawny Gdańsk")

villaoliva - Wto Gru 11, 2007 7:20 pm

Toczyliśmy ostatnio dyskusję w wąskim gronie o dawnogdańskowości.
No więc PRL-owekie bloki już się łapią :hihi: ....by tu być

Ponury2 - Wto Gru 11, 2007 7:23 pm

Stawki za ogrzewanie są przeciętne. Nie wiem o co chodzi :???: Co, bijemy pianę dla zasady? Teraz na tapecie Niedźwiednik? :)
fritzek - Wto Gru 11, 2007 7:25 pm

villaoliva napisał/a:
Toczyliśmy ostatnio dyskusję w wąskim gronie o dawnogdańskowości.
No więc PRL-owekie bloki już się łapią :hihi: ....by tu być

:nie_powiem:

villaoliva - Wto Gru 11, 2007 7:29 pm

Ponury2 napisał/a:
Stawki za ogrzewanie są przeciętne. Nie wiem o co chodzi :???: Co, bijemy pianę dla zasady? Teraz na tapecie Niedźwiednik? :)

Tak, jako przykład drogiej inwestycji PRL. To jest fakt niepodważalny. I tyle.
Nie mam nic do osiedla ani jego mieszkańców.

villaoliva - Wto Gru 11, 2007 7:31 pm

fritzek napisał/a:
villaoliva napisał/a:
Toczyliśmy ostatnio dyskusję w wąskim gronie o dawnogdańskowości.
No więc PRL-owekie bloki już się łapią :hihi: ....by tu być

:nie_powiem:


Ale z umiarem :P

renekk - Wto Gru 11, 2007 9:37 pm

Cytat:
jako przykład drogiej inwestycji PRL

Woluntaryzm niestety nie skończył się z peerelem... Podobno władze miasta zamierzają wybudować jakiś wielki stadion na torfowisku 8O

Chris - Sro Gru 12, 2007 1:54 am

Cytat:
Bo to "Komuna" była a ona nie liczyła się z logiką i kosztami.
Dziś by tam nie budowano. A wtedy to było ambitne zadanie do wykonania na jakies X lecie PRL.


Niedźwiednik jest jeszcze dodatkowo o tyle nietypową inwestycją mieszkalną w czasach PRL, że nigdy nie planowano budowy w tym rejonie tramwaju (to chyba by musiał być z zębatkami :hihi: ).

villaoliva - Sro Gru 12, 2007 2:04 am

Tam to kolejka linowa by się sprawdziła a w zimie orczyk.
kamaz - Sro Gru 12, 2007 10:43 am
Temat postu: góra na ul. Góralskiej
tak wyglądała kiedyś gdy jeszcze nie osadzono na niej blokowisk.Pamiętam ten wysiłek 4 letniego dzieciaka gdy wspinałam się po jej ścieżce mozolnie by zobaczyć niezwykłe widoki ze szczytu.
kamaz - Sro Gru 12, 2007 10:53 am
Temat postu: obecnie
a tak wygląda obecnie, aż trudno uwierzyć. Tylko ten sam choć dużo większy krzak głogu na szczycie przekonuje nas, że to ten sam punkt widokowy.
kamaz - Sro Gru 12, 2007 11:04 am

villaoliva napisał/a:
Tam to kolejka linowa by się sprawdziła a w zimie orczyk.

co prawda nasza nieco starsza znajoma z Leśnej Góry gdy były sroższe, typowo poślizgowe zimy nie wspinała się po schodach do bloku inaczej jak ze sporym woreczkiem piachu sypiąc go przed sobą obficie.Śmiała się jednak z tych atrakcji choć łapała zadyszkę.Być może faktycznie, jest to osiedle położone tak, że wymaga od mieszkańców szczególnie starszych nie lada kondycji, wysiłku, niemal ambicjonalnego podejścia do życia;) może jest trochę tych utrudnień typowo technicznych w stylu w jakim budowano to osiedle i czasem się pomstuje ok. może i tak bywa chociaż ja tego nigdy nie odczułam ale Ci którzy spędzili w nim swoje dzieciństwo,dorastanie, mieszkają od zawsze założę się, że znając wielkie walory tego krajobrazu, specyfikę tego miejsca tych "alpejskich" gór, na których mieszkają i kotlinek i gdzie okiem sięgnąć lasów w wokół, stwierdzają, że gdzie indziej można mieć takie optymalne otoczenie jak nie na Niedźwiedniku. Znam sąsiadów, którzy mając problemy z podchodzeniem pod górę wyprowadzili się stąd do nowych dogodnych terenowo osiedli- jak oni teraz żałują, że podjęli taką decyzję. Mi tylko szkoda tych pięknych dzikich terenów ale w sumie niejeden chciałby tu mieszkać a ja miałam to szczęście.

Hochstriess - Sro Gru 12, 2007 11:36 am

To nie "nasza wysoka góra" tylko Spitsbergen ;-)
kamaz - Sro Gru 12, 2007 12:39 pm

:hihi: :^^ :OO no dobrze powiedziane, nie chciałam odstraszać tych co się jeszcze nie wspinali :wink:
Chris - Sro Gru 12, 2007 4:43 pm

To tak z ciekawości zapytam, jako że rzadko bywam na Niedźwiedniku: jak wygląda tam dojazd autobusu zimą? Zdarza się, że nie może podjechać? ;)
wodnik88 - Sro Gru 12, 2007 9:32 pm

Chris napisał/a:
To tak z ciekawości zapytam, jako że rzadko bywam na Niedźwiedniku: jak wygląda tam dojazd autobusu zimą? Zdarza się, że nie może podjechać? ;)


Jeśli dobrze pamiętam to zdarzyło to się może z 5 razy i to w godzinach rannych. Ale to było gdy zimy były prawdziwe. Ostatni taki przypadek to chyba 10 lat temu było. Autobus "zjechał" z ludźmi dobre 20 metrów i zatrzymał się na zakręcie koło ostatnich garaży.

Ponury2 - Czw Gru 13, 2007 9:44 pm

Czy masz jakieś zdjęcie tzw. bajorka czyli stawku na pętli przy ul. Góralskiej z tamtych lat? Wujek mówił mi, że ten staw był o wiele większy, stały niedaleko niego (w końcu gdzie?) jakieś zabudowania. Chyba chodziło mu o osadę "Lipnik" jeżeli jeszcze wtedy istniała. Coś mówił o jakimś pożarze w połowie lat osiemdziesiątych ?!
kamaz - Czw Gru 13, 2007 10:38 pm

Ponury- mam zdjęcie bajorka z czasów 1976,7 roku niestety w głównym planie obiekt ludzki. Poszukam tych zdjęć i wkleję. Niestety nie ma tam zabudowań w planie i nie sądzę by w tym lasku w tych latach jeszcze były- ja bywałam tam jako mały szkrab i niczego takiego nie pamiętam.Staw rzeczywiście był nieco większy- po prostu czyściutki, nie tak zarośnięty. Ostro urzędowały w nim stada żab- były wszędzie jak pamiętam i pływały łabędzie- jeszcze pływają?To akurat jako mały dzieciak pamiętam super dobrze.
Właśnie zadzwoniłam do domu i tata opowiada, że te 30 lat temu wokół stawu były same i tylko same pola i widać, że pozostałości zdziczałe uprawy ziemniaków i buraków. Lasek był mniejszy wiadomo. Podobno żadnych zabudowań tam wtedy nie było lub już nie było. Po prostu łąki, pola aż do ściany lasu. Jedno co zna z opowieści ludzi starych to że w czasie wojny i teraz w wyobraźni musisz ustawić się plecami do stawu a twarzą do alei brzozowej- po prawej stronie gdzieś w rogu pola pochowano rosyjskich żołnierzy bez wyraźnych śladów grobów- myślę, że wiedzą o tym nieliczni.
Co do pożaru to spróbuję jeszcze popytać kogo mogę a tak naprawdę to marzy mi się przełamać pewną taką nieśmiałość, "napaść" jakiegoś staruszka mieszkającego tu od zawsze, starowinki też mogą być ale one mają pamięć ukierunkowaną na insze rzeczy;) i skłonić do dłuuugich opowieści o tych okolicach i może pokazania albumów przy herbatce.Czy jakiś dziarski staruszek korzysta może z internetu, czyta to iiiii ...i jest zainteresowany? :wink:

Ponury2 - Czw Gru 13, 2007 11:15 pm

Ciekawe :hmmm: Same pola? :???: W małym lasku jest nadal przy starej czereśni obrys murów jakiegoś domku. Na starym planie też coś stoi, ale nie wiadomo gdzie dokładnie bo nie ma zaznaczonego stawku. Z tymi Rosjanami to może być prawda- mogą być pochowani gdzieś w okolicach pętla-parking na ul. Góralskiej albo głębiej w lesie koło starej lipy w jarze ?!

Polecam odnośnie "małego lasku"

http://www.forum.dawnygda...ighlight=lipnik

kamaz - Pią Gru 14, 2007 12:04 am
Temat postu: staw i lasek w 77 roku
Skoro było pole ziemniaków , buraków to jakieś gospodarstwo gdzieś musiało kiedyś być tak sobie gdybam, jednak pytałam wielokrotnie w latach 77 do przodu nie było tam już niczego zauważalnego dla przeciętnego spacerowicza, który nie byłby ukierunkowany na szukanie śladów zabudowań.Może ktoś ma jakieś informacje bo sama jestem ciekawa.


Stawek kiedyś- nie widać go tu na fotografii w całości w kierunku do ulicy Góralskiej- ciągnął się jeszcze kilka metrów wąskim przesmykiem.

villaoliva - Pią Gru 14, 2007 1:22 am

:hmmm: Nie przesadzasz z oszpecaniem tych zdjęć? Zapewne osoby na zdjęciach się tak zmieniły, że ciężko je pewnie dziś rozpoznać tym którzy je słabo znają.
A takie dziury na twarzach wyglądają upiornie :uuaaa:
Wydrapałaś nawet sobie twarz na rowerku co stoi w sprzeczności z twoim avatarem :hmm:

gargoyle dfl - Pią Gru 14, 2007 7:42 am

Cytat:
a tak naprawdę to marzy mi się przełamać pewną taką nieśmiałość, "napaść" jakiegoś staruszka mieszkającego tu od zawsze, starowinki też mogą być ale one mają pamięć ukierunkowaną na insze rzeczy;) i skłonić do dłuuugich opowieści o tych okolicach i może pokazania albumów przy herbatce.


oj to sie spiesz ,bo staruszkowie maja to do siebie ,ze robia sie z miesiaca na miesiac starsi i nagle "buch" i nie ma...

pamietam ,jak mieszkalem na Slowackiego kolo szkoly na Lesnej Gorze,to pod nami mieszkala " jedna staruszka ktora pamietala czasy ksiecia -pamietam jak mawiala "za Wilusia ,to byly czasy" ale niestety kiedy ja zmadrzalem aby cos wiecej sie dowiedziec ,bylo juz za pozno...

kamaz - Pią Gru 14, 2007 10:39 am

Nie ujawniam twarzy na wyraźną prośbę tych, którzy mi pozwolili zamieścić te fotografie.A skąd wiadomo, że na rowerku to ja- może moja kuzynka z osiedla? A nawet jeśli byłabym to ja to moja sprawa jak pokazuję te zdjęcia bo tu nie o twarze chodzi a o miejsca. Była umowa, że nie będę ujawniać żadnych twarzy ze zdjęć to staram się być słowna. Nie wchodzę w dyskusję- szanuję czyjąś wolę chociaż i mi szkoda , że tak muszę to pokazywać. Natomiast moja dorosła twarz dziś to już tylko i tylko moja własność i mogę pokazywać ją jak mi się żywnie podoba.Trochę wyjaśniłam sprzeczność?
villaoliva - Pią Gru 14, 2007 10:42 am

OK. Nie chodzi mi o pragnienie poznania twojej kuzynki tylko o estetykę.
Zrobisz oczywiście jak uważasz. :)

Ponury2 - Pią Gru 14, 2007 8:42 pm

Staw z laskiem. Cholera jak widać drogę znaną teraz jako ul. Góralska poprowadzono dosłownie po lesie.... :evil: Może chcieli cień latem uzyskać? :)

Ale dziwne to conieco. W dalszym ciągu w jednym miejscu rośnie, a dokładniej dogocze ostatkiem sił (ołów) jabłonka...

villaoliva - Pią Gru 14, 2007 8:54 pm

Nie ma już ołowiu w paliwach.
Ponury2 - Pią Gru 14, 2007 10:26 pm

Czas, gdy był w zupełności wystarczy :II
Tadeusz Marek - Wto Gru 18, 2007 4:53 pm

Ja mimo,że blisko mieszkam,bo na Morenie,jakoś w tamtym okresie się tam raczej nie zapuszczałem. Ale pamiętam ,że tak mniej więcej w okolicy Słowackiego i Potokowej w czasie budowy osiedla stała długi czas taka tablica z informacją co to za osiedle budują i takie niedźwiadki fajne były namalowane na niej:)
Wuda - Pią Gru 28, 2007 6:46 pm

Witam!
Nazywam się Michał i mieszkam na Niedźwiedniku od 83r (tymczasowo na emigracji)

Dzięki koleżance kamaz zobaczyłem to czego moje oczy nie mogły widzieć lub już nie pamiętają jako że urodziłem się w 82r

Mam z tego okresu troche zdjęć jak budowano osiedle na ul.Góralskiej ale takich rarytasów jak stara strzelnica! to myslałem że nigdy nie zobacze :)
Wielie Dzieki!

Na swoim kompie w Angli posiadam tylko jedno już raczej nie akualne z 2005 robione z mojego okna :) Link do zdjęcia duzych rozmiarów - Zdjęcie

Na niedzwiednniku mieliśmy tez działkę (z dość masywną altanką) na nasypie tej słynnej nieistnijącej już lini kolejowej - jak się szło na wał koło bocznej bramy na srebrzysko przy zwalonym moście. Trzymała się długo została podpalona jako ostatnia! spłoneła 2003r

Jak bede w Polsce napewno zeskanuje troche zdjęć niedzwiednka i okolic z lat 80/90

Pozdrawiam

Ponury2 - Pią Gru 28, 2007 7:17 pm

Fajna fota :) A ten "Żuk" jaki klimatyczny. Pewnie mięso z niego sprzedawali około 1989 roku, coś tam pamiętam :)

Co to była "bomba" na szczycie tej górki? :)

Czyżby jakaś podstawa od poniemieckiej baterii flak?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Armata_88_mm

:) Wiem, wiem mam pierdolca :)

Wuda - Pią Gru 28, 2007 9:29 pm

Ponury2 napisał/a:

Co to była "bomba" na szczycie tej górki? :)

Czyżby jakaś podstawa od poniemieckiej baterii flak?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Armata_88_mm

:) Wiem, wiem mam pierdolca :)


Ta "Bomba" to był niewypał który utkwił na tej górce - część tego pocisku wystawała i pamiętam jak za małolata lataliśmy po tych górkach coróż ktoś się o niego potykał - nikt nie wiedział co to jest kazdy w to kopał rzucał kamieniami :) Dopiro jak po latach wjechały na tą górkę spychacze okazało się że to niewypał z czasów II wojny światowej :)

A z żuka to pamiętam że owoce i warzywa sprzedawali - własciciel warzywniaka na osiedlu co róż robił awantury ludziom którzy tam sprzedawali :)

Pozdrawiam

deltazetakappa - Nie Gru 30, 2007 4:28 am

Cześć!

Bardzo się cieszę, że trafiłem na to forum. Oglądając niektóre zdjęcia aż się łezka w oku kręci. Zawsze zastanawiało mnie jak wyglądał Niedźwiednik i okolice przed wybudowaniem tu bloków mieszkalnych. Jeśli chodzi o lata 80', początek 90' to pamiętam doskonale "skarpę" (oddzielającą ul. Leśna Góra od terenów strzelnicy), na której porośniętych trawą i krzewami zboczach łapało się jaszczurki. Z drugiej strony skarpy (od strony szeregowców) kopaliśmy glinę i wygrzebywaliśmy z piasku naboje. Nigdy nie zapomnę też groteskowego widoku samotnego drzewa, które swoimi wystającymi korzeniami oplatało pagórek na którym rosło. Wyglądało to tak jak gdyby ktoś chcąc oszczędzić drzewo wybrał tylko całą ziemię naokoło niego, pozostawiając je na całkiem sporym "podeście". Drzewo to znajdowało się mniej więcej tam gdzie teraz pizzeria Niedźwiadek. "Bomby" tkwiącej na skarpie niestety już nie pamiętam, możliwe dlatego iż były to wtedy dla mnie tereny zakazane i pobyt tam wiązał się jedynie z realizacją konkretnego celu i szybkim powrotem na ulicę Mazowiecką (zanim rodzice się zorientują :D ).

Jeśli chodzi o wcześniej umieszczone zdjęcia to mam do Was kilka pytań, ale to już następnym razem bo późno się zrobiło.

W każdym razie, po odkryciu tego forum, cytat - "Popatrzysz w niebo, gdzie zza ołowianych chmur niewidoczny samolot buczeć będzie silnikami. I zamiast mówić cokolwiek, zamiast złorzeczyć i przeklinać, pomyślisz, że wszystko, co oglądały twoje oczy i wszystko,czego dotykały twoje ręce, dawno już rozsypało się w proch." - nie straszy tak bardzo jak przedtem.

Pozdrawiam!!!

Wuda - Sob Sty 12, 2008 11:00 pm

Witam!
Jako że temat troche podupada to zamieszczam zdjęcie szkoły na niedzwiedniku z lat 50-tych.

Wiem że temat wątku jest "lata 70 i później" ale zamiszczam to jako ciekawstkę :)

Zdjęcie znalazłem na portalu - nasza-klasa.pl
Pozdrawiam

stanalex - Sob Sty 12, 2008 11:28 pm
Temat postu: 50 lat później
Pół wieku póżniej Niedzwiednik "trochę" się zmienił.Ale nadal misie czują się tu dobrze.
Bartosz B. - Pon Sty 14, 2008 1:33 pm

Wuda napisał/a:
Zdjęcie znalazłem na portalu - nasza-klasa.pl


A to dobre. Przecież to mój skan umieszczony na tym forum w jakimś innym wątku (chyba o Brętowie).

kamaz - Pią Lut 01, 2008 11:59 am

fajnie, że wątek się pomału ale jednak rozwija. Czekam od dłuższego czasu na inne foty pokazujące przystanek autobusowy w latach 79-81 i oborę ale póki co wstawiam tę:
Hochstriess - Pią Lut 01, 2008 12:12 pm

W tym naroznym budynku od strony Potokowej było okno z luksferami. bardzo wygodne miejsce do siedzenia i obserwowania czy jedzie autobus :-) A w budynku jakiś warsztat był.
kamaz - Pią Lut 01, 2008 12:17 pm

pojawi się też zdjęcie przystanku w tzw międzyczasie ,z widokiem na stary toporny przystanek wiatowy z wielgachną literą A wymalowaną na dykcie no i nadal węższą wersją ulicy a na razie widok z tego samego punktu obecnie -lato
kamaz - Pią Lut 01, 2008 12:20 pm

tu może widać ciutkę więcej bo krzaczory tak nie zasłaniają ale tylko ciutkę
Ponury2 - Pią Lut 01, 2008 12:31 pm

Fajne foty. Ja wprowadzając się w 1988 roku na Niedźwiednik słyszałem już jedynie o tej świniarni, za starym przystankiem (ten duży z dykty z wielkim A) było w trawie conieco kości po jakiś zwierzątkach i pozostałośći płotu - podmurówka i słupki.
kamaz - Pią Lut 01, 2008 12:53 pm

hahahha widzę Ponury, że Ty tu chyba stale przesiadujesz co, albo i nocujesz:)odpowiedź natychmiastowa. A ja przypadkiem mam avatarek dość podobnyw klimacie do Twojego ale to czysty przypadek:)
kamaz - Pią Lut 01, 2008 1:48 pm

[quote="deltazetakappa"]
Nigdy nie zapomnę też groteskowego widoku samotnego drzewa, które swoimi wystającymi korzeniami oplatało pagórek na którym rosło. Wyglądało to tak jak gdyby ktoś chcąc oszczędzić drzewo wybrał tylko całą ziemię naokoło niego, pozostawiając je na całkiem sporym "podeście". Drzewo to znajdowało się mniej więcej tam gdzie teraz pizzeria Niedźwiadek. " ).


A więc to prezent dla Ciebie Deltazetakappa-chyba to to- już dawno chciałam wstawić tę fotę ale pomyślałam sobie, że w nikim nie wzbudzi większych emocji więc nie ma co się śpieszyć. A jednak może jakieś emocje wzbudzi skoro pamiętasz je, piszesz o nim.
To moje zdjęcie o tematyce degradacji środowiska naturalnego, które dostało nawet jakieś wyróżnienie na konkursie ogólnopolskim .Jakoś tak to drzewo mnie zainspirowało, było intrygujące w swoim osamotnieniu i oddzieleniu od drugiego stojącego na przeciw na podobnym stożku ziemi.Zdjęcie nie pokazuje tego ale te korzenie rzeczywiście oplatały ten kopiec, wystawały wyglądało to ciekawie przyznam.

To drzewo- lipa chyba nawet, i drugie -sosna istnieją do dziś- prywatnie uknułam sobie w tamtych czasach legendę na ich temat bo w wyglądały jak żywe osoby zaklęte w drzewa stojące na przeciw siebie wyciągające do siebie gałęzie a jednak rozdzielone przez ingerencję "złego";)człowieka przepaścią, którą wykopał pomiędzy nimi. Taką dziewczyńską legendę miłosną sobie uknułam :)Nie śmiejcie się-nastolatką byłam wtedy.

Ta sosna stoi tam do dziś w tym samym miejscu pośród sklepikow samochodów- i chyba tęskni do towarzystwa tego drugiego drzewa, które mu odebrano.
To drugie drzewo- lipę wyrwano i i nie uwierzycie przesadzono z troską na trawnik przed moim blokiem a więc w sumie około 40 metrów od miejsca gdzie stało. Rośnie tam i ma się świetnie do dziś. Jest to ten sam trawnik o umiejscowienie gdzie pokazałam widok na obecne wzgórze Góralskiej - tam się zaszyło wśród innych.

kamaz - Pią Lut 01, 2008 2:31 pm

pozwalam sobie wkleić, mam nadzieję, że mogę zdjęcie osoby o nicku Gaga z forum Niedźwiednika pokazujące widok na stojącą do dziś pośród sklepików opuszczoną sosnę.
http://galeria.mojeosiedl...=2263&cat_id=10

Łukasz - Pią Lut 01, 2008 4:44 pm

Ta sosna wygląda chyba raczej na świerk.
kamaz - Pią Lut 01, 2008 4:49 pm

oj tam, czepiasz się;) niech będzie i świerk :wink: .Jak pisałam, to po prostu z pamięci przywoływałam sobie jakie to dokładnie było drzewo, a tak w ogóle szczerze to mam problemy z rozróżnieniem: sosna, świerk, jodła.
Choinka ot najprościej:)no limba to to nie jest, to wiem na pewno. :wink:

Haze - Pią Lut 08, 2008 12:02 am

Mieszkałem na ul Potokowej w tym czasie jak przyjeżdżałeś na wakacje dokładnie jakbyś szedł od ul Słowackiego po lewej stronie stały dwa wielorodzinne domy.Dobrze znam te okolice.Jakbyś chciał pogadać odezwij się
młody - Sob Lut 09, 2008 6:22 pm

Niedźwiednik zimą.


kamaz - Wto Lut 12, 2008 11:29 pm

widok z wzniesienia z widokiem na Brętowo ok 80 r. Obecnie stoją tu 4 piętrowce, szkoła Jana de la Salle z boiskiem, przychodnia...
Wuda - Sro Lut 13, 2008 1:37 am

Kurde za chiny nie mogę sobie tego wyobraźić!
Czy aby napewno zdjęcie jest robione z wzniesienia na którym teraz stoi szkoła?

ale zdjęcie świetne!

będe musiał jeszce pogłówkowac nad tym zdjęciem :)
Pozdrawiam

Hochstriess - Sro Lut 13, 2008 2:15 am

To nie jest zdjecie zrobione z miejsca, gdzie znajduje się szkoła w Brętowie. Prędzej z "Tybetu" to znaczy wzgórza po drugiej stronie Słowackiego na wysokości dolnej Góralskiej.
kamaz - Sro Lut 13, 2008 9:10 am

zaprawdę powiadam Wam, że z tego miejsca co mówię:) robił je wszakże mój własny rodzic i przed każdym zamieszczeniem foty pytam o wszelkie szczegóły no a on pamięta świetnie takie rzeczy, opisywał mi jaka tam natura była. Nie będę się kłócić jedynie o metry czy to z tego metra gdzie obecne szczyt schodów przypada czy z dalszych-gdzie chodniczki i drzewka, c zz miejsca boiska, chodzi o wzniesienie gdzie jest boisko, szkoła bloki. Zaufajcie ludziska:)o szczegółowy punkt mogę się dopytać.
kamaz - Sro Lut 13, 2008 10:08 am

dokładnie upewniłam się raz jeszcze telefoniczną rozmową właśnie. Jest to zdjęcie zrobione z miejsca gdzie jest obecne boisko- wtedy stał nieopodal ceglany budynek starej szkoły a od tego miejsca obecnego boiska wiodła wtedy ścieżka aż do lasu-to ta wczesna wersja dzisiejszej uliczki wzdłuż hydroforni, bloków na dolnej Leśnej Górze. Po lewej od ścieżki były jakieś pozostałości kartoflisk, i gdzieś tam nieco niżej te stare poletko truskawek.
Hochstriess - Sro Lut 13, 2008 10:50 am

Moze byc. Buduje sie Podkarpacka, pomyliłam ją z Mazowiecką ;-)
wodnik88 - Sro Lut 13, 2008 11:18 am

Kamaz świetne zdjęcie. Ale masz może tę fotke w większej rozdzielczości? Dokładnie chodzi mi o prawą stronę Słowackiego i teren baraków ze środka zdjęcia?
kamaz - Sro Lut 13, 2008 11:43 am

niestety w oryginale jest to malusie zdjęcie o wymiarach 10,5/7,5cm i tak już po skanowaniu niebezpiecznie wyostrzam foty by z tak małych było cokolwiek widać w szczegółach. czekaj postaram się coś pokombinować.
kamaz - Sro Lut 13, 2008 11:58 am

powiem tylko, że jak się temu zdjęciu przyglądam właśnie z bliska to widać dość dobrze wiele szczególików w okolicy tych baraków widać wieżę starego kościoła pomiędzy drzewami za wałem i dzięki temu zdjęciu przypomniało mi się coś jeszcze czego od dawna nie ma. Pamiętacie pewnie z czasów gdy byliście dziećmi jeszcze tuż przed mostem chyba tym po prawej stronie patrząc z pozycji robionego zdjęcia była taka jak to nazwać chyba tam elektryka była- wysoka, wąska słupkowa budowla z daszkiem-wyglądająca na baaaardzo starą- rozdzielnica? Widać ją ledwo co ale widać na tej focie. Powiększam ten fragment zdjęcia Wodnik, ale z dużą szkodą dla jego wyrazistości chyba nie ma sensu.
wodnik88 - Sro Lut 13, 2008 12:42 pm

Cóż trudno, ale i tak należą Ci się uznania za opublikowanie tych zdjęć. Większość ludzi, którzy mają zdjęcia z jakiegoś powodu nie chcą ich publikować.

A przy okazji czy twój tata pamiętam może czy był jakiś kanał, który biegł wzdłuż dzisiejszej ulicy Niedźwiednik, pod dzisiejszą pocztą i kończył się w okolicach wiaduktu?
(kanał na potoczek płynący za strzelnicą)

kamaz - Sro Lut 13, 2008 1:21 pm

Popytam na pewno jak będziemy mieć kontakt.Ja pamiętam tylko dość wyraźnie ten domek stojący na miejscu obecnego zbiornika retencyjnego tuż przy naszym niedźwiednikowym przystanku autobusowym utajony w krzaczorach , drzewach, tuż nad pozarastanym ale niemałym stawkiem.może ten stawek miałby jakiś związek z tym strumyczkiem po drugiej stronie jezdni. Ten domek stał jak pamiętam w głębi tej nieposkromionej niczyją ręką zieloności, pozarastane strasznie tam było - na przeciw tych pierwszych od ulicy istniejących jeszcze działek. takie tajemnicze domki,trochę straszące zapadają dzieciakom w pamięć.
A ludzie owszem mają foty i to nie takie- lepsze, nie wklejają bo..... tysiąc powodów dlaczego tego nie robią- ogólnie spora część powiedziałaby by pewnie: nie zajmujemy się takimi pierdołami, nie ma na to po prostu czasu, w to trzeba głębiej wejść, poszukać zdjęcia, obronić je ,nie mają może internetu, sprzętu do obróbki, może po prostu nie żyją przeszłością, nie są sentymentalni,nie mają tej potrzebnej by siedzieć na tym wątku miłości do swojej małej- ojczyzny, nie wiedzą, że jest takie zapotrzebowanie,że ktoś poszukuje takich dokumentalnych fotografii, że w ogóle gdzieś jest miejsce gdzie można te fotografie zamieścić.

Dlaczego ja się dzielę- bo mnie to najzwyczajniej w świecie cieszy, że mogę czymś cennym jak mi się wydaje podzielić się z innymi, z kimś powspominać,porozgrzebywać pokłady pamięci o tym miejscu bo kocham to miejsce, wiąże się z tysiącem dziecięcych wspomnień i nie chcę zapomnieć jakim było i chcę by inni może młodsi, może dopiero od niedawna pomieszkujący na tym osiedlu mieli możliwość choć na zdjęciach to zobaczyć, po prostu miło jest gdy ktoś docenia wysiłek, cieszy na niepozorną z pozoru fotkę i widzi tam coś dla siebie ważnego i chce by mu tłumaczyć każdą pierdołkę na focie powiększać jakiś fragment. Z takimi świadomymi swojego miejsca dorastania, życia ludźmi aż miło dzielić się tym wszystkim.
Nawet dziś mój tata stwierdził, "jak ja żałuję, że za tamtych czasów nie zrobiłem więcej dokumentacji tych miejsc Niedźwiednika. Robiło się wtedy wszystkiego z 4 rolki filmu na rok..."
Ale to tak jak dziś, nie docenia się tego co się ma teraz, na codzień a pejzaż Gdańska zmienia się dosłownie z godziny na godzinę i wiele miejsc pięknych, urokliwych, ciekawych odchodzi w niebyt.Pojawiają się inne ale i one mają swój czas i swój kres więc warto nie tylko mijając patrzeć ale widzieć, dostrzegać, warto czasem zabrać ze sobą aparat i uwiecznić bo nie wiadomo czy dany kadr miejsca za lat kilkanaście, kilakdziesiąt nie będzie poszukiwany, rozchwytywany, wspominany.

Hochstriess - Sro Lut 13, 2008 2:05 pm

Święte słowa. A już "dlaczego tak mało zdjęć robiłam/łem" to chyba nasze wspólna zgryzota.
Każdy ma takie swoje miejsce, swój Dom.

Wuda - Sro Lut 13, 2008 9:11 pm

kamaz napisał/a:
widok z wzniesienia z widokiem na Brętowo ok 80 r. Obecnie stoją tu 4 piętrowce, szkoła Jana de la Salle z boiskiem, przychodnia...


Kamaz stojąc na górce gdziej miesciała się dawna 38-ka ul. Słowackiego mamy po prawej (patrząc na zburzony wiadukt) a na tym zdjęciu dokładnie widać że słowackeigo jest po lewej - to tylko taka mała moja refleksja!

Pozdrawiam

wodnik88 - Sro Lut 13, 2008 10:34 pm

Wuda napisał/a:
kamaz napisał/a:
widok z wzniesienia z widokiem na Brętowo ok 80 r. Obecnie stoją tu 4 piętrowce, szkoła Jana de la Salle z boiskiem, przychodnia...


Kamaz stojąc na górce gdziej miesciała się dawna 38-ka ul. Słowackiego mamy po prawej (patrząc na zburzony wiadukt) a na tym zdjęciu dokładnie widać że słowackeigo jest po lewej - to tylko taka mała moja refleksja!

Pozdrawiam


Jak Słowak może być po lewej jak latarnie oświetlające go są po prawej :P

kamaz - Sro Lut 13, 2008 10:48 pm

logika Twojego wywodu Wuda jest dla mnie nielogiczna:) wszystko jest tak jak ma być na tym zdjęciu- nie rozumiem za bardzo o co chodzi.Wyjaśnij mi po babsku:)słowackiego jest po prawej.


Piotr J. - Sro Lut 13, 2008 11:48 pm

Pięknie Kamaz wyraziłaś tęsknoty chyba nas wszystkich z grona FDG...Niedźwiednik i Brętowo to miejsca, przez które w ostatnim trzydziestoleciu przetoczył się walec historii i zmian. Doskonale pamiętam trafostację obok zburzonego wiaduktu kolejowego. Identyczna stoi do dziś przy ul. Polanki / róg Chełmońskiego. Wiele podobnych stoi też w innych miejscach Gdańska. Ta obok wału jeżeli dobrze pamiętam, została zburzona ok. 1995 r. Widziałem kiedyś fantastyczną fotkę z 1970 roku przyczółków wiaduktu, łącznie z trafostacją od strony Wrzeszcza w kierunku Niedźwiednika. Było to na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii ok. 1990 roku. Niestety, kiedy zapytałem o tę fotkę Pana Stefana Figlarowicza, dyrektora Galerii, odpisał mi, że muszę się zwrócić pisemnie o tzw. kwerendę. Nie stało mi czasu ani sił pisania podań.Na razie wklejam zdjęcie z 1999 roku w czasie wizyty Papieża w Gdańsku. trafostacji już nie ma , za to Słowackiego na tym odcinku ciągle jednojezdniowa.
Wuda - Czw Lut 14, 2008 12:05 am

kamaz napisał/a:
logika Twojego wywodu Wuda jest dla mnie nielogiczna:) wszystko jest tak jak ma być na tym zdjęciu- nie rozumiem za bardzo o co chodzi.Wyjaśnij mi po babsku:)słowackiego jest po prawej.


O Przepraszam!
Masz rację to jest to wzniesienie! Dopiero teraz po twoim poście poukładałem sobie wszystko jak należy i rzeczywiście wszytsko pasuje w 100%

Mój bład polegał na tym że ja cały czas myślałem że ul. Słowackiego bignie prosto :)
(co widać na załączonym zdjęciu)

Także zwracam honor!
Pozdrawiam[/quote]

kamaz - Czw Lut 14, 2008 12:26 am

:hihi: cieszę się, że sie sprawa wyjaśniła.
przyznam, że kapitalne są te co po niektórych strzałeczki jak w poprzednio ponazywanym zdjęciu-np z opisem trzepak, i tak jak tu Wudy wszystko wyjaśniające rozrysowane, opisy,wytyczone linie kolorowe

- jesteście fajna brygada dociekliwców.

Co do tego, że taka sama wieżyczka jest jeszcze przy Polankach- oj muszę się tam przejść, chciałabym bardzo zobaczyć i przypomnieć sobie tamtą. Tylko to caaaała wyprawa z miejsca gdzie mieszkam a może ktoś z Was będzie tamtędy przechodził w jakimś najbliższym czasie i cyknie, co?
Kolejna rzecz mam kilka dość konkretnych acz bezpośrednich pomysłów, uderzyłam dziś do jednego ze starszych panów- ojciec koleżanki z osiedla, ma poszukać fotek, chcę napisać na forum wszystkich klas ze szkoły 38 żeby ludziska poszperali w zasobach rodziców, dziadków i swoich i wrzucili tu coś co mają- może jakieś ciekawe foty dzięki temu dojdą. Trza próbować na różne sposoby.

villaoliva - Pią Lut 15, 2008 12:35 pm

Cytat:
Co do tego, że taka sama wieżyczka jest jeszcze przy Polankach- oj muszę się tam przejść, chciałabym bardzo zobaczyć i przypomnieć sobie tamtą. Tylko to caaaała wyprawa z miejsca gdzie mieszkam a może ktoś z Was będzie tamtędy przechodził w jakimś najbliższym czasie i cyknie, co?


Tu są zdjęcia wieży i z wieży :wink:

kamaz - Pią Lut 15, 2008 3:55 pm

mi chodziło o taką poniemiecką stację transformatorową z czerwonej cegły wysokości około 2 pięter, nie o tę. To taka jak opisuję stała kiedyś około 20 metrów przed zerwanym mostem po prawej stronie patrząc na Wrzeszcz.
Dziękuję jednak, mój błąd to to, że nazwałam to wieżyczką i to zmyliło:)

Piotr J. - Sob Lut 16, 2008 3:09 pm

Właśnie wróciłem ze spacerku w stronę Polanek , gdzie cyknąłem trafostację telefonem. Niestety, otynkowanie i reklamy nie przysporzyły jej uroku.
grzechuu - Sob Lut 16, 2008 8:25 pm

W sumie mam też 2 foty stacji transformatorowych, ale to może TU sobie przejdźmy bo się bałagan w temacie zrobi :wink: [pozwoliłem sobie podlinkować zdjęcie Piotra J.]

A co do tej przy wiadukcie to tam czasem jakichś pozostałości po niej nie ma nie? Na swoich zdjęciach znalazłem tylko coś co wygląda jak pozostałość po reklamie - z kawałkiem szyny (przypadek?:)).

kamaz - Sob Lut 16, 2008 11:45 pm

wielkie dzięki Panowie:)za wspólne wysiłki. Dzięki temu zaczyna mi się przypominać jak wyglądała nasza trafostacja i zamieszczam fotę kwidzina bo z moich wspomnień to ta wieża trafostacyjna stojąca gdzie indziej wprawdzie była najbliższa wyglądem do tej przed mostem na Słowackiego, może pamięć mnie myli ale nie sądzę. Zobaczyłam tę na Słowackiego jak żywą, nawet to ustawienie przy ulicy i strona ulicy do złudzenia podobnie.


kamaz - Nie Lut 17, 2008 12:07 am

A teraz coś co powoduje moją dzisiejszą radość- było trochę możliwości czasowych i na naszej- klasie, na forach wszystkich kilkudziesięciu roczników szkoły 38, zamieściłam ogłoszenie o tym, że poszukujemy zdjęć archiwalnych okolic Brętowa/Niedźwiednika.
Mam naiwną ale jednak nadzieję, że zacznie się dziać.

Przy okazji poszukiwań natknęłam się też tam na Pana Z. Liebona, mieszkającego w Brętowie w latach 1954-73 także wyobraźcie sobie jakie cenne źródło wiedzy we wspomnieniach tego pana.

Pozwolił mi zamieścić fotografię wstawioną na naszej-klasie i zapowiedział, że prześle mi do opublikowania tutaj kolejnych kilka zdjęć.
Umieszczam tu fragment jego listu, fragmenty przeze mnie usunięte nie dotyczą tematu:

Z. LIEBON:
"Zdjęcie było zrobione równe 40 lat temu na ścieżce do domu kierownika szkoły p.Gerlacha,od ul.Słowackiego 113.Dom stał na górze.Kiedyś to były zimy,stoję po pas w śniegu(...)Ja mieszkałem od 1954-73r.Brętowo pisało się Brentowo i było prawie wioską,wszyscy znali wszystkich(...)Jeszcze teraz mógłbym wymienić z nazwiska kto mieszkał na Potokowej,Niedźwiedniku,czy Słowackiego od Niedźwiednika w górę do dawnej pętli 110.Mam kilka zdjęć,są zrobione w okolicy nieistniejącej przychodni lekarskiej.Wkrótce prześlę.Poluję na Zdjęcie dworu, nazywali go Tuczarnia lub Lobeckhof.Widziałem jak go rozbierali. (...)

wodnik88 - Nie Lut 17, 2008 12:43 am

kamaz napisał/a:

(...) Tuczarnia lub Lobeckhof.Widziałem jak go rozbierali. (...)


Czyżby kolejna nazwa na dworek? Mamy po staremu Lobeckhof, świniarnia, zagroda i teraz tuczarnia. Powinno być jeszcze tłumiki od ostatnich egzystencji, które były w tamtych murach.

kamaz - Nie Lut 17, 2008 11:23 am

znalazłam dopisek pana Z.L. na forum 38 o dworze LOBEKHOF:

"Lobekhof to był biały budynek plecami stał do ul. Potokowej.Przez miejscowych sadyba ta nazwana była TUCZARNIA.Głównie hodowano tam kiedyś świnie chociaż stawy rybne 4 też tam były.Rozebrane to zostało w połowie lat 60-tych.Została tylko stróżówka."

deltazetakappa - Nie Lut 17, 2008 9:47 pm

Cytat:
A więc to prezent dla Ciebie Deltazetakappa

Bardzo dziękuję Kamaz, nie sądziłem, że jeszcze kiedyś to zobaczę. Prezent trafiony w dziesiątkę :D

Cytat:
było intrygujące w swoim osamotnieniu i oddzieleniu od drugiego stojącego na przeciw na podobnym stożku ziemi

Aż mi wstyd się przyznać, ale zupełnie to drugie drzewo umknęło mi z pamięci. Niestety udało mi się zapamiętać jedynie to, które stało bliżej ulicy, czyli jak się okazuje - świerk.

Tak w ogóle to jestem bardzo zadowolony z tego jak rozwija się temat. Powoli zbieramy części rozrzuconej układanki. Troche mi głupio, że sam nie mogę pochwalić się żadnymi zdjęciami, ale niestety moi rodzice nie przykładali zbyt dużej wagi do fotografowania okolicy. Rozpocząłem już jednak pytać się o jakieś ciekawe materiały wśród znajomych, więc może w niedalekiej przyszlości coś interesującego wpadnie w moje ręce.

Przy okazji chciałem podzielić się z Wami jednym spostrzeżeniem. Moim zdaniem na pierwszym zdjęciu w tym temacie NIE ma w ogóle domków z ulicy Potokowej, samej Potokowej też NIE widać. Dla porównania przesyłam fotke którą zrobiłem jakiś czas temu. Podobne ujęcie, a Potokowej jednak na zdjęciu nie ma. Można dostrzec charakterystyczny odcinek lasu, którego kształt został niezmieniony od tamtych czasów. Oznaczyłem go na żółto. Jako ciekawostkę na czerwono zaznaczyłem też szklarnię, którą na zdjęciu Kamaz wypatrzyła moja mama :)

kamaz - Nie Lut 17, 2008 11:21 pm

Deltazetakappa:) cieszę się:) rzeczywiście fajnie zrobione ujęcie i wychodzi, że chyba masz rację. Tylko w tym momencie czy jest to grupa domków na ul. Niedźwiednik? To też mi jakoś nie pasuje.
Na marginesie mam już kolejne dwie fotki od pana Z. L. z okolic starej przychodni ale poczekam z wstawieniem bo ciekawi mnie jak rozstrzygniemy kwestię tych odległych domków widocznych z wału.

wodnik88 - Nie Lut 17, 2008 11:27 pm

Widoczne domki to ul. Niedźwiednik. Początkowo były tylko domki wzdłuż tejże ulicy, potem zaczęto jak gdyby dublować. Czyli budować drugi domek na swojej posesji, dlatego wygląda to na intensywną zabudowę. I na końcu ulicy widać charakterystyczne rozwidlenie/załamanie ulicy w stronę strzelnicy.
Kamaz teraz fotki :mrgreen: :wink:

Chris - Nie Lut 17, 2008 11:36 pm

Ciekawe ile by było ofiar śmiertelnych podczas walk stoczonych przez ekologów, gdyby dzisiaj zaczęto budować Niedźwiednik... :hihi: :P :OO
deltazetakappa - Pon Lut 18, 2008 1:31 am

wodnik88 napisał/a:
Widoczne domki to ul. Niedźwiednik. Początkowo były tylko domki wzdłuż tejże ulicy, potem zaczęto jak gdyby dublować. Czyli budować drugi domek na swojej posesji, dlatego wygląda to na intensywną zabudowę. I na końcu ulicy widać charakterystyczne rozwidlenie/załamanie ulicy w stronę strzelnicy.
Kamaz teraz fotki :mrgreen: :wink:

Dokładnie tak. Zapomniałem o tym wspomnieć w poprzednim poście. Na lewo od czerwonego kółka ze szklarnią widać nawet sylwetkę domu, który znajduje się dziś na końcu ul. Mazowieckiej.

gargoyle dfl - Pon Lut 18, 2008 7:06 am

Cytat:
A teraz coś co powoduje moją dzisiejszą radość- było trochę możliwości czasowych i na naszej- klasie, na forach wszystkich kilkudziesięciu roczników szkoły 38, zamieściłam ogłoszenie o tym, że poszukujemy zdjęć archiwalnych okolic Brętowa/Niedźwiednika.
Mam naiwną ale jednak nadzieję, że zacznie się dziać.


polecialem szybko zobaczyc i faktycznie jest Twoja notatka na forum klasy mojego wujka...
gratuluje pomyslu!
:==

kamaz - Wto Lut 19, 2008 10:27 pm

każdy pomysł jest dobry:) mi przyszedł taki ale mam też bardziej bezpośrednie- z czasem pomyślę jak zabraknie mi fot:)
A więc co do kwestii dylematycznej to jednak ul. Niedźwiednik, po tych wyjaśnieniach teraz wszystko mi już pasuje do układanki panoramicznej.

a teraz obiecane fotki od pana Z. L. - okolice starej przychodni. Przy okazji zachęcam do wklejenia jeśli ktoś ma zdjęcia całej przychodni i zmienionej dziś okolicy.

Pamiętam dość wyraźnie tę starą przychodnię po schodkach i dwa jej wejścia główne i od zaplecza przez zapuszczony ogródek.

Wnętrze przychodni wraz z jej poczekalnią mogłabym wręcz rozrysować. Pamiętam świetnie to miejsce bo przeżywałam tam chwile grozy związane z procedurą badania przez starszą już doktor Waligórę- była w porządku ale kiedyś ją pobiłam gdy za głęboko zapuściła mi się "patykiem"w paszczę, pamiętam starego dentystę Kwiatkowskiego dzięki jego podejściu do dziś zero stresu u dentystów.

W budynku gdzie mieściła się przychodnia zaraz obok po kilku stromych schodkach wchodziło się do małego spożywczaka a obok niego ale już bez schodków było wejście do mięsnego a kolejne wejście to jakiś warsztat czy coś w tym stylu było z garażem będącym też taką męską rupieciarnią.

Pamiętam też domki i starą pompę- chyba była taka obskrobano ciemno zielona, do której przychodziliśmy czerpać wodę gdy jej zabrakło w kranach, bądź gdy nie chcieliśmy pić chlorowanej.Widzę teraz też ten stary kiosk z prasą i przystanek autobusowy umiejscowiony tuż przy przychodni. Widzę tam siebie taką w wieku 5, 6 lat i pytam się czy ktoś wie jak można wrócić do tych miejsc?

grzechuu - Wto Lut 19, 2008 11:05 pm

To jest wyburzona strona ul Słowackiego prawda? Kiedyś gdzieś tu pisałem, że bym chętnie to zobaczył. A przychodnia to przedwojenny budynek?

Oh yeah! :) :==

kamaz - Wto Lut 19, 2008 11:32 pm

Tak to jest ta wyburzona strefa. Z tego co kojarzę zniknął chyba tylko jeden dom widoczny na zdjęciu za kioskiem(pozostałe dwa domy stoją nadal- pierwszy, przed tym zburzonym i ten wysoki - za istniejącą wtedy przychodnią)zniknął budynek przychodni wraz z istniejącymi w nim sklepikami, kiosk, ogródek za kioskiem i ten przy tyłach przychodni,pompa.Też ciekawa jestem jak dokładnie stary był ten budynek przychodni.

Gdybam tak sobie jak pozyskać zdjęcie budynku i kojarzy mi się właśnie, że w latach 91 w przód istniała w byłej już przychodni przez dłuższy czas Ceramiczna Pracownia Terapeutyczna, której szefową znam i mam kontakt. Być może ona ma w swoich dokumentacjach foto gdzieś ten budynek. To trochę potrwa ale spróbuję.

Wuda - Sro Lut 20, 2008 12:26 am

A czy w tej byłej przychodni nie mieściło się później przedszkole ? Ja chodziłem do Garnizonowego ale moi rówieśnicy (roczniki 81/82) chyba własnie tam chodzili do przedszkola ale na 100% pewny nie jestem!

Kiosk pamietam bardzo dobrze bo jak bylismy w podstawówce to tylko w tym kiosku kobita sprzedawała nam papierosy! (ale to raczej niechlubne wpomninia)

P.S Doktor Waligóra tez mi zapadła w pamięc na badanich kontrolnych w 8 klasie
- zresztą chyba wszytskim chłopakom :)

Pozdrawiam

Hochstriess - Sro Lut 20, 2008 12:38 am

Od tyłu przychodni, przez werandę było wejście do Poradni Dzieci Chorych :-) a pani doktor nie wymawiała twardych spółgosek. Mówiła o sobie ciocia Fancia ( ciocia Wandzia). Wspaniałym lekarzem była, nie truła antybiotykami z byle powodu. Zawsze usmiechnięta, serdeczna i wesoła. Na wizycie domowej potrafiła delikwenta za noge wyciągnąc z łózka ;-)
Do pompy zawsze chodziły pielgrzymki z baniakami wszelkiej maści.

grzechuu - Sro Lut 20, 2008 2:17 am

kamaz napisał/a:
Tak to jest ta wyburzona strefa. Z tego co kojarzę zniknął chyba tylko jeden dom widoczny na zdjęciu za kioskiem(pozostałe dwa domy stoją nadal- pierwszy przed tym zburzonym i ten wysoki, który jest obecnie a był za istniejącą wtedy przychodnią)zniknął budynek przychodni wraz z istniejącymi w nim sklepikami, kiosk, ogródek za kioskiem i ten przy tyłach przychodni,pompa.Też ciekawa jestem jak dokładnie stary był ten budynek przychodni.


Ja wspomnień nie mam, ale mam mapę :wink: Czy to by nie był ten budynek zaznaczony fioletową strzałką? Wtedy jednak widoczne na zdjęciu budynki by nie istniały (oprócz tego po drugiej str Słowackiego) - i tak wg mnie stoją one za blisko ulicy żeby mogły przetrwać.

Jeśli to ten wskazany, to na mapie z 1940 taki kształt tez tam jest. Jakby były foty to by było :wow:

wodnik88 - Sro Lut 20, 2008 8:52 am

Wuda napisał/a:
A czy w tej byłej przychodni nie mieściło się później przedszkole ? Ja chodziłem do Garnizonowego ale moi rówieśnicy (roczniki 81/82) chyba własnie tam chodzili do przedszkola ale na 100% pewny nie jestem!


Przedszkole było na pewno. I wiem też, że były tam fajne, małe kolejki bo pewnego dnia, gdy nikogo nie było zostałem tam zaproszony. I o ile pamiętam (a miałem z 5lat) przedszkole było na pierwszym piętrze.

gargoyle dfl - Sro Lut 20, 2008 9:13 am

oh pomazyc....wrocic pamiecia w tamte czasy....
Piotr - Sro Lut 20, 2008 8:09 pm
Temat postu: Przychodnia
Witam
Kilka moich uwag do wątku.
Dworek na rogu Potokowej nazywany był na 100% Tuczarnia. W dawnych latach, jeżdżąc do moich dziadków wysiadało się ze 116 na przystanku o tej nazwie. Chyba, że trafiło się we Wrzeszczu na 110, który zatrzymywał się nieopodal domu.
Na fotkach okolic przychodni, dom widoczny zaraz za kioskiem to Słowackiego 110, czyli dom moich dziadków. Następny, widoczny za nim to Słowackiego 108, gdzie mieszkała reszta mojej brentowskiej rodziny. Obydwa domy nie istnieją. Podobnie jak całe zaplecze posesji 110 i sąsiadujący ze 108 niski, parterowy dom (prawdopodobnie 106). Dom dziadków był mi znany od lat pięćdziesiątych do zburzenia, trochę mogę się w tym temacie orientować. Pompa z wodą, sklep mięsny prowadzony przez Babcię, wytwórnia wędlin na podwórku itp.
Eh, to se ne wrati...
Piotr

kamaz - Sro Lut 20, 2008 10:18 pm

Piotr super,wręcz mogłabym powiedzieć:o wilku mowa, a wilk tu! :wink: .
To mówisz, że aż tak urządzono Twoją rodzinkę, i aż tyle domków wyburzyli-nie spodziewałabym się, babci interes mięsny ukrócili- a tak często jadłam stamtąd wędlinki, ech...

Bardzo ciekawe to wszystko co napisałeś-informacje niejako z pierwszej ręki.
Może dzięki temu, że mieszkali w tym miejscu Twoi dziadkowie, rodzinka masz jakiekolwiek choćby zamajaczone foty, co?

grzechuu - Czw Lut 21, 2008 12:18 am

I jak z tą przychodnią? Kształt tego fioletowego by był podobny? A może ten o jeden bliżej - bokiem do ulicy?

no i dzięki Piotrze za numerację, trochę to nam uporządkuje wywody. A w googlu znalazłem:
Google napisał/a:
W pierwszej siedzibie Fundacji, przy ul. Słowackiego 114 w Gdańsku, w 1991 r. powstała Ceramiczna Pracownia Terapeutyczna.

Wuda - Czw Lut 21, 2008 12:38 am

grzechuu napisał/a:
I jak z tą przychodnią? Kształt tego fioletowego by był podobny? A może ten o jeden bliżej - bokiem do ulicy?


To musi być ten budynek bo jak dobrze pamiętam to był ostatni budynek po tej stronie słowackiego tuz przy ulicy! także to na 100% to ten budynek!

Pozdrawiam

Piotr - Czw Lut 21, 2008 1:08 pm

Kamaz - Babci interes (właściwie to dziadków - dziadek produkował te wędlinki) działał bardzo dawno temu. Sklep mieścił się w dziadków domu. Nie wiem czy pamiętasz ten sklepik czy raczej ten mieszczący się w budynku przychodni (nie należący już do rodziny). Zdjęć będę szukał, ale o ile pamiętam w albumach leżą raczej takie rodzinno-przyjęciowe. Kilka robionych podczas nasiadówek na podwórku, raczej niewiele wniosą do tematu. A podwórko było bardzo duże - aż po Dejka Górę, jak popularnie w owych czasach nazywano wzniesienie za domkami przy Słowackiego.
kamaz - Sob Lut 23, 2008 1:26 am

Przekazuję dla wiadomości ogółu i Piotra szczególnie w wiernej postaci info od pana Z. L.gdyż ma pewne problemy z zalogowaniem się na stronie.

(...) Budynek sklepu-przychodni miałby teraz 107lat,na jego szczycie był napis A D 1901.Kiedyś nad sklepem mieszkały te dwie dziewczynki które zamieścił Dobrzański na NASZEJ KLASIE.Mam zdjęcie tego budynku w całości,prześlę choć kiepskie.

Mam prośbę,pomóż mi skontaktować się z osobą podającą się za Piotra z Sopotu.To co pisze na Forum Dawny Gd. jest prawdą ,w latach 60-tych przyjaźniłem się z wnukiem Andrzejem.Coś mi mówi że za Piotrem stoi Andrzej.Jego dziadek/rzeźnik/za cesarza Wilhelma służył w huzarach na Słowackiego,miał sporo broni /szable/pokazywał nam różne cięcia( ...)
Odpowiadając na prośbę zawartą w wiadomości do mnie podaj mi
Piotr swój email wysyłając na moje priva wyślę Ci emailowy adres pana Z. L.

ps. te dwie dziewczynki,o których mówi pan Zygmunt to te ze zdjęcia na wzniesieniu z widokiem na starą szkołę.

Piotr - Sob Lut 23, 2008 6:18 pm

Na wzniesieniu z widokiem czyli po naszemu " na Dejka Górze"

Może to taką szablą ćwiczyliście? Dziadek jak żywy.
Piotr

alkas - Pon Mar 17, 2008 8:47 am

Witam forumowiczów
Czytając wasze posty czuję się jak w domu.
Pamętam jak wczoraj słynną dr Waligórę,starą przychodnię
i ten mięsny na końcu budynku(nieraz tam stałam po wędliny z mamą),
a i wody z pompy też się nadżwigałam.
Jak tylko będę miała jakieś fotki to się dorzucę.
Pozdrawiam :)

kamaz - Pon Mar 17, 2008 9:01 am

Witaj wśród brętowsko zakręconych- podrzucaj co tam masz. Ja niestety czasowo nie mam dostępu do nowych fot, ugrzęzły slajdy i ich sprawca;) nie ma czasu mi ich obrobić.
alkas - Sro Mar 19, 2008 1:31 am

osiedle nieco się rozbudowało
alkas - Sro Mar 19, 2008 9:24 am

Widok ze skrzyżowania przy Jaszczurówce
alkas - Sro Mar 19, 2008 9:58 am

Warto tu jeszcze zerknąć:
http://wikimapia.org/#lat...16&l=28&m=h&v=2
:uuaaa:

alkas - Pią Mar 21, 2008 7:23 pm

To zdjęcie przedstawia pierwsza przebudowę skrzyżowania na Potokowej,widać jeszcze ścieżkę za przystankiem
alkas - Pią Mar 21, 2008 7:40 pm

Ludki z Niedżwiednika i okolic,czy pamiętacie czasy ,kiedy nie było też sklepików "U Stacha" i w miejscu byłej(niedawno zlikwidowanej) wulkanizacji naprzeciwko tychże sklepików był warzywniak z taką pyszną (prawdziwą) oranżadą w butelkach SZKLANYCH :skolowany:
Ponury2 - Pią Mar 21, 2008 7:58 pm

To było wino owocowe, a nie oranżada :)

Pamiętam jak budowali te pawilony. Rzucaliśmy do wykupu puszki po piwie i pety :)

alkas - Pią Mar 21, 2008 9:23 pm

:głupi_ty: oranżada w butelce z korkiem na "drucie" okręconym na szyjce butelki-a pawilony postawiono dużo,dużo póżniej
alkas - Sob Mar 22, 2008 10:18 am

Pamiętam, jak zamiast tych 3-piętrowych domów (obok tego czerwonego auta) była łąka,ale w necie znalazłam tylko tą aktualną fotę tego miejsca,
poszukam jeszcze raz miejsca gdzie była ta fotka większych rozmiarów i z rozszerzeniem i wkleję link

alkas - Nie Mar 23, 2008 12:54 am

Obiecany link:
:OO
http://galeria.mojeosiedl...7075fecb7ee396a

Panbary - Czw Mar 27, 2008 12:30 am

To akurat bloki, w których mieszkam :) Jeżeli ktoś chce aktualne zdjęcia Niedźwiednika to mogę je zrobić i wrzucić tutaj na forum. Napiszcie tylko miejsca, które obfotografować!
kamaz - Czw Mar 27, 2008 8:47 am

Panbary jeśli mogę to ja składam zamówienie na obcykanie takich miejsc jak:

obecny widok ze szczytu schodów tych z zamkniętym wejściem do szkoły na panoramę miasta ustawienie na podobieństwo zamieszczonego przeze mnie wcześniej zdjęcia z pierwotnym widokiem ukierunkowanym na most na Słowackiego.

obecny wygląd okolicy przy starej przychodni wraz z domami ale z pewnej odległości i od drugiej strony te dwa, trzy stare domy (mur pruski, czerwona cegła)

bardzo stary w kiepskim stanie dom koło hydroforni przy lesie-Leśna góra może ktoś i o nim coś wie ciekawego

widok z za stawu z kilku punktów na ten zagajnik oraz jak byś miał ochotę to jeśli tam rzeczywiście są jakieś pozostałości fundamentów byłoby ciekawie.

widok ukierunkowany na Słowackiego, Morenę ze zbocza Góralskiej pod tymi najwyższymi blokami nieopodal szerokich wysokich schodów (to dlatego, że jak wypali to mam fotę widoku z tego miejsca sprzed lat 28)

Sporo wiem ale szeroko uśmiechnę się do Ciebie jak cykniesz choćby jedno, kilka z tych ujęć.

wodnik88 - Czw Mar 27, 2008 4:18 pm

Panbary napisał/a:
To akurat bloki, w których mieszkam :) Jeżeli ktoś chce aktualne zdjęcia Niedźwiednika to mogę je zrobić i wrzucić tutaj na forum. Napiszcie tylko miejsca, które obfotografować!


Czemu nie, ale nie sądze, żeby wrzucenie tych fot na forum służyło temu wątkowi.(To zawsze można wysłać na priva). Bo będzie nam się robiła galeria obecnego osiedla.

villaoliva - Czw Mar 27, 2008 4:30 pm

Celna uwaga. Proszę zwrócić uwagę na nazwę forum jak i tego wątku. :glina:

Takie zdjęcia wstawimy tu za....... dzieści lat :hihi:

kamaz - Czw Mar 27, 2008 4:49 pm

Tak macie rację. Jeśli już to na priva.
villaoliva - Czw Mar 27, 2008 5:08 pm

Zrobię małą reklamę :wink:

:arrow: http://gdansk-niedzwiednik.mojeosiedle.pl/

Ponury2 - Czw Mar 27, 2008 5:59 pm

Nie ma co reklamować. To podforum o Niedźwiedniku jest martwe. Nic tam się nie dzieje od dawna :II
villaoliva - Czw Mar 27, 2008 6:06 pm

Może gdyby np. wklejono tam aktualne zdjęcia to by ożyło. :dziadek:

Samo się nie rozkręci.
Potrzeba do tego ludzi a tu widzę zgraną ekipę która ma ochote rozmawiać nie tylko o "Niedźwiedniku lat 70" ale o tym co jest teraz.
Jak tak od dawna robię w Oliwie i raczej przybywa tam czytelników niż ubywa.
A kiedyś forum Oliwy też było martwe.
Więc szczerze polecam tę metodę.

Ponury2 - Czw Mar 27, 2008 6:16 pm

Święta racja :==
alkas - Czw Mar 27, 2008 7:13 pm

Witajcie,a szczególnie Panbary,sąsiedzie, :OO
Zgadzam się z niektórymi,że trzeba też nowe foty wklejać,bo przecież w tamtych czasach nikt tak jeszcze nie biegał po niedżwiednikowych górkach z aparatem(ja biegałam ale bez niego :hiihihi: ) z myślą o przyszłym forum,mozemy faktycznie my teraz to zrobić,zanim powtykają następne budynki i budyneczki w ten tak ładny teren.

Jeśli można to ja też poproszę kilka fotek:
miejsca po byłej 38(skarpa,boisko-ogólnie cały teren w około)
oraz miejsca,gdzie sa takie krótkie wały 2 lub 3 na wzniesieniu za garażami idąc w kierunku kościoła vis a vis działeczek jeszcze przed wałem(robiło się tam póżniej ogniska)pamiętam że były tam doły cos w stylu okopów :???:

alkas - Czw Mar 27, 2008 7:20 pm

Kamaz,wiem,że w tym domu kilka ładnych parę lat temu mieszkała taka wredna nauczycielka od biologii z całą gromadą dzieciaków(taka blondi zniszczona :II )
Panbary - Czw Mar 27, 2008 8:20 pm

W weekend przejdę się po osiedlu i zrobię zamówione fotki. Wrzucę je spakowane na jakiś serwer typu wyslijto.pl i wstawię linka - mam nadzieję, że takie rozwiązanie zadowoli wszystkich :)


alkas napisał/a:

oraz miejsca,gdzie sa takie krótkie wały 2 lub 3 na wzniesieniu za garażami idąc w kierunku kościoła vis a vis działeczek jeszcze przed wałem(robiło się tam póżniej ogniska)pamiętam że były tam doły cos w stylu okopów :???:


Z tego co wiem, kiedyś mówiono na to "Siatkówka" - z racji boiska które tam było. Teraz niektórzy mówią "komandos" ale dlaczego to nie wiem - może ma to coś wspólnego z popularnym napojem z Żabki??


Odnośnie ożywienia forum Niedźwiednika jestem za. Póki co udziela sie tam mało osób, ale dużo regularnie zagląda. Trzeba by tylko wciągnąć ich do dyskusji

Pozdrawiam!!

villaoliva - Czw Mar 27, 2008 8:31 pm

To do dzieła.
W Oliwie to zadziałało to i tam powinno. :)

Panbary - Czw Mar 27, 2008 8:42 pm

kamaz napisał/a:

bardzo stary w kiepskim stanie dom koło hydroforni przy lesie-Leśna góra może ktoś i o nim coś wie ciekawego


http://www.forum.dawnygda.../cegielnia3.jpg
http://www.forum.dawnygda.../cegielnia2.jpg

Czy chodzi o któryś z tych domków? Ten drugi ma chyba związek z cegielnią, która kiedyś funkcjonowała w tym miejscu.

alkas - Czw Mar 27, 2008 9:31 pm

Panbary,dzięki,że wiesz o jakie mi miejsce chodzi :== :mrgreen: ,obecnie strasznie zarośnięte,a czasy o któtych ja piszę to jeszcze sprzed boiska :wink:
Panbary - Pią Mar 28, 2008 12:55 am

Co wogóle tam było? Do czego to miejsce służyło? Szczerze mówiąc samego boiska nigdy też nie widziałem (pamiętam jedynie pozostałości po słupkach od siatki).

Wklejam linka do opisu tego miejsca w "rowerowym trójmieście". Zdjęcia są w sumie aktualne.
http://rowery.trojmiasto....ml?id_news=4338

Mogłabyś opisać dawne "miejscówki" na osiedlu? Fajnie byłoby wiedzieć co porabiały troszeczkę starsze pokolenia od mojego :lol: , gdzie się przesiadywało, robiło ogniska itd...

alkas - Pią Mar 28, 2008 4:42 pm

Panbary,niestety nie opiszę Ci "miejscówek",ogniska to właśnie były robione tam pod lasem z tego co wiem,
a czytając te posty na stronce którą wkleiłeś to ..."szpital"mnie tez rozwalił :hiihihi:
w ogóle to szaleńcy,którzy z tej góry zjezdżali na rowerach 8O

Ponury2 - Pią Mar 28, 2008 4:54 pm

Panbary napisał/a:
Co wogóle tam było? Do czego to miejsce służyło? Szczerze mówiąc samego boiska nigdy też nie widziałem (pamiętam jedynie pozostałości po słupkach od siatki).


Wygląda na starą żwirownię, być może dla cegielni na Niedźwiedniku. Podobna skarpa jest także w Brętowie, zaraz koło przelotówki.

Panbary - Pon Mar 31, 2008 11:09 pm

W sumie możliwe, tylko po co tutaj mieliby te też kopać, jeżeli zaraz przy cegielni była żwirownia (ta o której piszesz).

Obiecane fotki możecie sobie już ściągnąć. Jakby ktoś miał pytania to na prv uderzać z numerem zdjęcia :)

http://rapidshare.com/fil...k_2008.rar.html

Miłego oglądania, mam nadzieję że dobrze zrozumiałem o jakie miejsca chodzi !

alkas - Pon Mar 31, 2008 11:54 pm

Hello ludki,w miejscu miedzy tymi króciutkimi wałami pod lasem była mała strzelnica,jeszcze przed strzelnicą gdzie teraz jest boisko podst38+ gimn.
Niebawem wrzucę tu zdjęcia miejsca gdzie w tej chwili biegnie :hiihihi: Góralska na Szpitsbergen(próło się z niego kiedyś na sankach :) )

alkas - Pon Mar 31, 2008 11:56 pm

Zdjęcia będa oczywiście sprzed coś około 20 lat :wink:
kamaz - Sob Kwi 05, 2008 8:09 pm

Panbary- wielki kawał dobrej roboty- dzięki.Masa zdjęć. Tak o te miejsca chodziło:)A co do domków przy hydrofornii miałam na myśli ten drugi w linku.Jeśli ktoś coś o nim wie to piszcie.
kamaz - Sob Kwi 05, 2008 8:17 pm

W międzyczasie wklejam Wam zdjęcie jakie przesłał mi na skutek mojego apelu na naszej- klasie o stare foty Niedźwiednika niejaki Gimli- zdjęcie przedstawia nasz stary kościół parafialny w momencie początków rozbiórki.

Sprostowanie- zdjęcie jest własnością osoby o nicku Fanat, która wstawiła je jakiś czas temu na tym forum właśnie to przed momentem odkryłam i nie wiem czy go całkiem nie usunąć bo bez pozwolenia autora ale jak dostaję od kogoś zdjęcia tu od Gimlego to sami rozumiecie nie jestem w stanie po całym necie sprawdzić czyją własnością naprawdę są.

kamaz - Sob Kwi 05, 2008 8:23 pm

A to mój stary slajd więc jakość taka jaka jest, położenia kamienia węgielnego pod nowo budowany kościół. Tu stary kościółek jeszcze w całości. Pamiętam jako 6,7 letnie dziecko, że stałam na wale przy działkach gdzie był najlepszy widok- pamiętam wielki tłum ludzi i bezpośrednio pod budowanym kościołem i na wałach.
alkas - Sob Kwi 05, 2008 8:57 pm

Witaj Kamaz,właśnie to poprzednie zdjęcie też gdzies widziałam,a starego kościółka to szkoda,mógł przeciez zostać.to zabytek-kto burzy zabytki? :%
Ponury2 - Sob Kwi 05, 2008 9:04 pm

Niestety nie był to zabytek w myśl przepisów obowiązujących w PRL. W 1988 roku decyzją poprzedniego proboszcza został zrównany z ziemią.
alkas - Nie Kwi 06, 2008 12:12 am

Może w myśl tych przepisów to nie :evil: a wcześniej?
Łukasz - Nie Kwi 06, 2008 9:18 am

Wcześniej tym bardziej, przecież to był kościół z lat 20-tych.
kamaz - Nie Kwi 06, 2008 9:37 am

podobno fundamenty były tak zagrzybione,że trzeba było niestety zburzyć jednak średnio mnie to godzi z tym faktem- miałam sentyment do starego kościoła z wielu powodów.
alkas - Nie Kwi 06, 2008 10:09 am

Kościółek ten służył wcześniej jako kaplica na tymże cmentarzu.
Poza tym odbiegliśmy nieco od tematu,ale tak czy inaczej kręci się on w obrębie Brętowa i Niedżwiednika :wink:

kamaz - Nie Kwi 06, 2008 10:19 am

No fakt :) troszkę odbiegamy ale tylko troszkę bo to nadal Brętowo. Tylko to jest tak:ten nasz Niedźwiednik i to co o nim wiemy, nie wiemy, mamy udokumentowane w fotach, wiadomościach to jak wielka układanka puzzli- raz tu coś się skojarzy, znajdziesz i poukładasz, a raz trza inny kawałek zupełnie rozgryźć by móc znaleźć powiązanie pomiędzy nim a tym, którego się jeszcze ułożyć nie umie. Stąd jako nieskromnie powiedziawszy założyciel wątku dozwalam na skakanie:) po tematach i zakątkach brętowskich raz tu, raz tam lepsze to niż milczenie na forum i czekanie w nieskończoność aż spadną z nieba jakoweś według kolejności tematyk podejmowanych nowinki na ten temat.
alkas - Nie Kwi 06, 2008 8:54 pm

Ten temat jest też poruszony na tych forach
http://wwww.forum.dawnygd...pic.php?p=65683

http://gdansk-niedzwiedni...e9e266da9068a75

...warto poczytać,polecam :dziadek:

alkas - Pon Kwi 07, 2008 12:16 am
Temat postu: Zdjęcia,które obiecałam
kto zgadnie gdzie te foty były zrobione?
alkas - Pon Kwi 07, 2008 12:17 am

a to druga
wodnik88 - Pon Kwi 07, 2008 9:11 am

Druga fotka może być na płaskowyżu, ale pierwsza może być gdziekolwiek. Jakaś podpowiedź?
kamaz - Pon Kwi 07, 2008 11:12 am

Druga fotka to moim zdaniem na płaskowyżu pod obecnie stojącymi blokami, do których wiodą drewniano ziemiste schodki- z widokiem ukierunkowanym na ten zagajnik przy stawie. Tak mi się wydaje.To pierwsze to rzeczywiście nie ma żadnych charakterystycznych cech, to może być w tysiącu miejsc ale ja mam wizję- kojarzy mi się tak jakoś tak jakby to było w pobliżu stawu koło ściany lasu.Powiedz jak jest naprawdę:)?
Panbary - Pon Kwi 07, 2008 2:13 pm

Druga fotka dokładnie tak jak mówi Kamaz (tylko skąd nazwa tego miejsca - płaskowyż? )

Pierwsza to chyba okolica moich bloków (koło przedostatniego przystanku 136), a dokładniej na wysokości ostatnich garażów po prawej stronie, jadąc na górę. Zgadłem??

kamaz - Pon Kwi 07, 2008 2:26 pm

po mojemu płasowyż:) czyli wyniesiony- wzwyż(masło maślane) hehe płaski obszar-tam kiedyś nie było żadnych bloków- patelnia, taki taras widokowy z wisusem na teren obecnej szkoły,Leśnej góry jak by się skierować w bok, Moreny a na wprost Wrzeszcza.
Panbary - Pon Kwi 07, 2008 2:42 pm

Nie no spoko. Po prostu teraz płaskowyżem określa się tereny za starą przychodnią. Dlatego właśnie coś mi się nie zgadzało :)
moder111de - Pon Kwi 07, 2008 5:20 pm
Temat postu: stawek z jedna zaba
Prawie na szczycie lysego wzgorza byl niewielki stawek, bez szuwarow, ktory zawieral jedna zywa i kumkajaca zabe. Do stawku bylo ostro pod gore. Poniewaz chodzilismy z Szymanowskiego w gore, potem sciezka kolo kosciola w Bretowie, przez nasyp kolejowy, wzdluz strzelnicy i potem w prawo wzdluz sciany lasu i po stoku porosnietym janowcami prawie na szczyt.
Mlody w roku 70tym mial 3 lata, wiec jezdzil wydodnie w lekkim wozku, a ja dotlenialem sie robiac przerwy w pracy dyplomowej na politechnice.
Zaba byla jedna, i zaczela sie oswajac po dwoch wizytach, bo siedzielismy cicho, zwlaszcza ja po pchaniu wozka z zawartoscia pod gore.
Potem zaba osmielila sie i nawet wychodzila z wody na chwile.
Po ktoryms razie zaba znikla, i stwierdzilismy, ze zostala w czesci spozyta przez kawki, ktore skads sie tam wziely i wlasnie przypadkiem na naszych oczach konczyly podwieczorek.
Dla mlodego byla to pierwsza lekcja prawdziwego zycia, a pytanie czy nie mogla sie bronic, pozostawilem bez odpowiedzi.
Potem chodzilismy juz tylko ogladac ladujace i startujace samoloty z gory niedaleko sciezki kolo cmetarza i kosciola w Bretowie.
Ciekawe, czy drzewa juz tak urosly, ze nie widac dawnego lotniska?

Nic tak nie zmienia okolic, ktorych sie nie widzialo 15-20-30 lat, jak rosnace drzewa...

alkas - Pon Kwi 07, 2008 7:19 pm

Panbary napisał/a:


Pierwsza to chyba okolica moich bloków (koło przedostatniego przystanku 136), a dokładniej na wysokości ostatnich garażów po prawej stronie, jadąc na górę. Zgadłem??

dokładnie :hihi:
a fotka dolna była pstryknięta na "Szpitsbergenie"tak bardziej w głębi,niedaleko terazniejszej pętli(z prawej strony,tak prawie środka fotki widać bloki Podkarpackiej-zalecam duuuże powiększenie)
z tej góry mam jeszcze jedno zdjęcie przy takiej samotnej i poskręcanej sośnie,ale nie będę go wklejać,ponieważ nie ma tam żadnego widoku.Jedyną atrakcją jest ta sosna.

Pięknie napisane moder111de

alkas - Pon Kwi 07, 2008 7:28 pm

kamaz napisał/a:
Druga fotka to moim zdaniem na płaskowyżu pod obecnie stojącymi blokami, do których wiodą drewniano paskowe schodki- z widokiem ukierunkowanym na ten zagajnik przy stawie. Tak mi się wydaje.


:mrgreen: odgadliście bezbłędnie :==

villaoliva - Pon Kwi 07, 2008 11:53 pm

Mam prośbę.
Skoro jest to forum jednak historyczne to postarajmy się datować swoje zdjęcia choćby ze względu na szacunek dla innych czytających to forum w celu zdobycia jakiejś wiedzy. To nie jest czat. Oglądanie rodzinnych fotek zrobionych w polu i czatowa hermetyczna rozmowa garstki tubylców nie do końca pokrywa się z ideą FDG i definicji forum w ogóle.

No i strona http://gdansk-niedzwiednik.mojeosiedle.pl/ dalej jest martwa.

alkas - Wto Kwi 08, 2008 6:12 pm

villaoliva napisał/a:
Mam prośbę....


No masz trochę racji,ale w tych "rodzinnych"fotach jest coś ukryte,to coś to historia.Trzeba wczuć się w klimat i tyle,albo przeczekać :wink: ,po co te nerwy?

Wczesniej napisałam że będą foty okolicy sprzed 20-paru lat,trzeba czytać.

villaoliva - Wto Kwi 08, 2008 6:25 pm

Cytat:
Trzeba wczuć się w klimat i tyle,albo przeczekać ,po co te nerwy?

Nie ma żadnych nerwów.
Moderator dba o poziom dyskusji i komfort użytkowników forum :glina:
W tym również tych co nie maja cierpliwości szukać informacji
Cytat:
że będą foty okolicy sprzed 20-paru lat


Proszę zastosować się do uwag i koniec dyskusji :amen:

alkas - Wto Kwi 08, 2008 6:40 pm

Cytat:
Moderator dba o poziom dyskusji i komfort użytkowników forum :glina:
W tym również tych co nie maja cierpliwości szukać informacji
Cytat:
że będą foty okolicy sprzed 20-paru lat


Proszę zastosować się do uwag i koniec dyskusji :amen:



Ok,ok, :D

Ja, na przykład jak czytam jakies forum,to staram się czytać ostatnie posty,co by mieć jakieś pojęcie o watku,widać z tego,że nie wszyscy tak robią.Nie czyta się pobierznie. :amen:

deltazetakappa - Sro Kwi 09, 2008 2:58 pm

Od siebie poleciłbym częściej korzystać z możliwości edycji swojego ostatniego posta, przez co uniknie się pisania jednego posta pod drugim.
Pozdrawiam!

Ponury2 - Sob Kwi 12, 2008 12:53 pm

Jak w latach 70`dziesiątych wyglądała tzw. Brzozowa Aleja? Czy macie może jakieś zdjęcia lasu koło niej? A jak kamienny krąg od dawnego wiatraka w lesie? Czy na górze było jeszcze jakieś gospodarstwo, obsiane pola itd. ?
kamaz - Sob Kwi 12, 2008 1:45 pm

Jejku gdziesik mam fotę mojego wujka to były lata 80- bo żółtodziobem tam był, stojącego na środku ścieżki w brzozowej alei- wrażenie podobne jak dziś- tak jakby q tym punkcie czas się zatrzymał- przetrząsnę zdjęcia może, może znajdę.
A tak na marginesie dwie noce temu śniło mi się, że moja św. pamięci babcia pokazała mi stare pudło tak pełne zdjęć Niedźwiednika, których pożądamy i oglądałam, oglądałam foty, o których pojęcia nie miałam że istnieją- to był cudny sen...niestety jak się ocknęłam pudło ze zdjęciami zniknęło :cry:

Ponury2 - Pią Cze 20, 2008 5:25 pm

I jak? Znalazłaś jakieś cudo? :%
Ponury2 - Sob Lis 29, 2008 12:10 pm

Kamaz, nie śpij! :głupi_ty:
Tadeusz Marek - Nie Lis 30, 2008 5:40 pm

Jedna fotka powstającego Niedźwiednika mignęła mi w nowej trzeciej części albumu "Niezwykłe zwykłe zdjęcia" Kosycarza,ale nie pamiętam co jest na zdjęciu,bo jeszcze go nie mam... 8))
grzechuu - Nie Lis 30, 2008 7:15 pm

jak patrzę na plan i zdjęcie to najbardziej ono pasuje do bloków Góralska 7 i 9 i Leśna Góra 23 i 25
(strona 93)

jak stronka Kosycarza będzie znów działać to się wstawi linka (bo pewnie jest minatura) :)

Hochstriess - Nie Lis 30, 2008 7:52 pm

Grzechu ma rację. Jeszcze kawałek Goralskiej 5 się załapał. 1979 a więc mieszkałam już w jednym z bloków ;-)
Wuda - Nie Lis 30, 2008 9:20 pm

Pewnie chodzi o tą fotkę


Ponury2 - Sob Lut 21, 2009 10:35 am

Czy posiadacie jeszcze jakieś fajowe zdjęcia? :%
czarny2 - Wto Lut 24, 2009 2:02 pm

A dysponujecie jeszcze jakimiś zdjęciami z lat 1980-1990?
Martino - Sob Mar 14, 2009 8:31 pm

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat bunkra na szczycie wzniesienia w lesie za Kościołem przy ul. Trawki>>>??
Ponury2 - Sob Mar 14, 2009 11:24 pm

Tak, odpowiedni temat tutaj:

http://forum.eksploracja....y%C5%BCa#p61223

czarny2 - Nie Sie 09, 2009 11:31 am

Niedźwiednik:





Niedługo umieszczę dalsze zdjęcia.

Ponury2 - Nie Sie 09, 2009 12:00 pm

E tam. Takie świeże zdjęcia? Nie masz czegoś sprzed 30 lat i wcześniej?! :II
czarny2 - Nie Sie 09, 2009 7:26 pm

Ponury2 napisał/a:
E tam. Takie świeże zdjęcia? Nie masz czegoś sprzed 30 lat i wcześniej?! :II


Dokładnie porównałbym chętnie te ujęcia z takimi sprzed 30 lat. Tylko ciężko je znaleźć.

Wuda - Czw Paź 01, 2009 6:43 pm

Witam!
Jako że miałem okazje na chwile odwiedzic moje rodzinne strony postanowiłem poszperac po albumach, na szybkiego znalazłem dwa ciekawe zdjęcia z roku 1990! Nie sa może to jakieś rarytasy ale da dostrzec ciekawe rzeczy ;) Pozdrawiam

kmb - Sob Lis 14, 2009 9:48 pm

Super foty Wuda!

Ten STAR w tle na pierwszym zdjęciu jest dobry. Dobrze go pamiętam, stał tam chyba sporo czasu :) Mijałem go niemal codziennie idąc do szkoły! Niezłe wspomnienia..

czarny2 - Sob Gru 26, 2009 12:09 pm

A jakieś zdjęcia górnej Góralskiej? Jak było wcześniej przed postawieniem bloków? :)
Ponury2 - Nie Gru 27, 2009 10:45 am

CHyba tylko stare mapy :???:
czarny2 - Nie Gru 27, 2009 11:48 am

Ponury2 napisał/a:
CHyba tylko stare mapy :???:


Już wiele godzin spędziłem w googlach ale nic nie mogłem znaleźć. Szkoda.

Ponury2 - Nie Gru 27, 2009 9:35 pm

A tu szukałeś? Masa starych map Gdańska, Niedźwiednik (wtedy Barenwinkiel) także jest :)

http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php

czarny2 - Nie Sty 10, 2010 11:16 am

tutaj na forum znalazłem coś takiego:
http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=2988

na 2 stronie jest rewelka zdjęcie całego osiedla.

Ponury2 - Nie Sty 10, 2010 12:24 pm

Świetne zdjęcia:

http://www.staraoliwa.pl/...w_historii.html

Aleja Brzozowa ok. 1960 roku!! Brakuje niesamowicie kolejnych zdjęć bliżej Niedźwiednika, szczególnie z terenu obecnego parkingu. To musiały być "dziewicze" widoki. Nic, tylko pola i lasy...

czarny2 - Nie Sty 10, 2010 2:38 pm

ja mam zdjęcia Alei Brzozowej z 2007, 2008 i zapewniam dużo się nie zmieniło :)

Jedynie po tej wichurze w 2009 roku połamało wiele drzew, uwiecznię na najbliższym spacerze.

andrew1939 - Pon Lis 15, 2010 9:06 pm

:zgooda:
Tadeusz Marek - Pon Wrz 05, 2011 4:44 pm

2 kadry z 84 roku z okolic obecnego ronda de la Salle.
Więcej tu, między 4 a 5 minutą:
http://www.youtube.com/watch?v=EYrgjURYeRo

wodnik88 - Sro Wrz 14, 2011 3:21 pm

A na naszej klasie takie oto cudo
Źródło

pascolo - Sro Wrz 14, 2011 3:34 pm

:==

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group