Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - stare mapy Żuław

Hagedorn - Pią Mar 09, 2007 2:17 pm
Temat postu: stare mapy Żuław
a ściślej mennonickich osad, kanałów itp. - delta Wisły, Nogat, chyba nie było (bo nigdzie nie znalazłem)?
po wybraniu działu ukażą się miniaturki, po kliknięciu podpis zaczną sie otwierać mapy w duzej rozdzielczości - ja dla mnie miodzio! :hihi:
:arrow: mapy Żuław

Azaziz - Pią Mar 09, 2007 6:05 pm

Rewelacja :== :== :==
Tiegenhof - Pią Mar 09, 2007 11:11 pm

No super! WOW!
Coś dla mnie! Dla mnie supermiodzio!
Dlaczego ja tego nie znalazłem?
Szok! Ale miły szok!
Na dodatek na mapie widać coś, co każdy podejrzewał, że to było, a nie było potwierdzenia dowodu na to!
A teraz jest!
Na jednej widokówki litografii z Tiegenhof był widoczny zbiornik wodny, taka zatoczka po jednej stronie Tugi. Ale nikt nie brał tego za wystarczający dowód tejże litografii, a tu patrz, na tej mapie widać jak byk! To prawdopodobnie część fosy otaczający zameczek Tiegenhof! Szok! Dzięki! Ale niespodzianka pod wieczór!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I am full happy!

:co_jest:

nad stawem - Sob Mar 10, 2007 12:48 am

świetne .. :hurra: :hurra:
a moja mierzeja jeszcze wtedy była nie rozszyfrowana .
:lol:

kazik - Nie Kwi 01, 2007 9:43 pm

Czy u Was też są problemy z otworzeniem map z tej strony? http://flash.lakeheadu.ca/~wepp/maps.html
pawel.45 - Nie Kwi 01, 2007 10:04 pm

kazik napisał/a:
Czy u Was też są problemy z otworzeniem map z tej strony? http://flash.lakeheadu.ca/~wepp/maps.html

Tak - wielokrotnie próbowałem - nie udało się. :???:

kuba_gd - Pon Kwi 09, 2007 8:27 pm

Witajcie !

Czy Ktoś zapisał te mapy na dysku ?

bo strona zdechła.. może Ktoś ma możliwość wrzucenia ich na jakiś serwer ?

albo na maila ?

Pozdrawiam

Kuba

tplucinski - Sob Mar 28, 2009 11:21 am

Otrzymałem pytanie z Niemiec:

I would like to know if there are somewhere maps from 1600 of Pi(e)tzkendorf (Orloff)????
My family lived from 1600 to 1945 in the area between Danzig - Elbing - Marienburg. And I´ll try to document it and make the life vsible.

Może ktoś z Grupowiczów może pomóc? Podaję adres pytającej: Anna Fietz annafietz@gmx.de
Jako rekompensata otrzymałem od niej link którego nie znałem, a kilka pozycji z vol 43 jest interesujących
http://www2.kb.dk/kb/dept.../en.forside.htm

tplucinski

ruda - Sro Kwi 22, 2009 11:21 am

Na Żuławach odnaleźli po latach średniowieczną rzekę

Cytat:
Zaginioną, nieistniejącą na obecnych mapach żuławską rzekę odnaleźli członkowie Ekoklubu Salwinia z Nowego Dworu Gd. Ostatni raz na mapie akwen zwany Suselake widniał na początku XIX wieku. Od tego czasu nie było go na liście lokalnych rzek.[...]
100 lat - liczy niemiecka mapa, którą kierowali się poszukiwacze zaginionej, żuławskiej rzeki. Mimo że topografia zmieniła się znacznie, bez trudu odnaleźli strumień wśród pól.


Krzysztof - Sro Kwi 22, 2009 9:35 pm
Temat postu: Krakau zerstoertes Schloss
Ja przymierzam się do poszukania, w tym rejonie śladów "Krakau zerstoertes Schloss Tak opisany obiekt, zaznaczony kółkiem z chorągiewką (takimi symbolami na późniejszych mapach zaznaczano karczmy, ale na tej, karczmy są inaczej oznaczane) znajduje się na mapie z końca XVIII w. Na mapach z początku XIX w. już nic takiego nie jest zaznaczane :???:
Mało prawdopodobne, żeby coś tam można wypatrzyć, ale może ktoś, coś słyszał (czytał) o tym obiekcie :hmm: a może ktoś potrafi zrozumieć to: "zerstoertes" bo w moim słowniku nic takiego nie ma.

danziger - Sro Kwi 22, 2009 11:26 pm

Mój niemiecki jest słaby, ale o ile pamiętam to znaczy "zniszczony".
Krzysztof - Czw Kwi 23, 2009 6:47 am

danziger napisał/a:
"zniszczony"

Dzięki.
To ma sens, a tłumaczy, również, brak obiektu na późniejszych mapach.
Pozostaje pytanie: co to było i komu służyło?

Dostojny Wieśniak - Czw Kwi 23, 2009 2:51 pm

We wspomnieniach dawnych mieszkańców, w opracowaniach historycznych dotyczących Tiegenhagen nie natknąłem się na wzmianki o tym miejscu. Może Zdenka wie więcej?
zdenka - Czw Kwi 23, 2009 10:32 pm

mam taką małą teoryjkę na ten temat... związaną z legendą
na jednej z map w miejscu, gdzie tu jest zaznaczony ten zniszczony zamek Krakau (nota bene miejscowość Krakau - Krakowiec znajdowała się w Gdańsku w okolicach dzisiejszej rafinerii)
na innej z map http://www.kartenmeister....s/Elbing_16.jpg istnieje nazwa Susewald, która łączona jest z miejscowością Szkarpawa, a stara legenda powiada, że około roku 1400 miał tam swój dwór mistrz rybacki (legenda ta w oryginale jest dostępna w necie, niestety po niemiecku), więc może miał właśnie ten swój dwór po tej stronie Linawy...

Krzysztof - Pon Kwi 27, 2009 12:32 am
Temat postu: Elb. Wasser Grenze
Już wklejałem fragmenty tej mapy, ale link do niej przydałby się tutaj.
http://aleph.vkol.cz/F/?f...2078&adjacent=Y
Datowana jest na 1789 r. Pomimo, że nie jest zbyt szczegółowa znalazłem na niej kilka ciekawych informacji.
Elb. Wasser Grenze zostało tu bardzo starannie zaznaczone. Musiała to być, wtedy ważna granica (wód elbląskich). Dla jej oznaczenia w terenie wybudowano dwie sztuczne wyspy. Grenzsteinkasten i G. St. Kasten to "graniczne kaszyce". Kaszyca (słowo mało dziś używane) to konstrukcja z bali drewnianych wypełniona kamieniami. Jest Grenzhaus :???: i kilka karczm, z których jedna to Grenz Krug
Na początku XIX w. granica ta musiała stracić swoje znaczenie. Na mapie z 1803 przebiega tak samo, ale nie zaznaczone, żadnych z wyżej wspomnianych obiektów. Na mapie z 1811, już tylko częściowo przebiega po tej, prostej linii. Część fragmentów wysp nie należy, już do Elbląga. Pomimo, że na tych mapach nie została zaznaczona, grobla wytyczająca tą granicę na przecinanych wyspach, podejrzewam, że już istniała, bo nie było by sensu sypać jej po przesunięciu granicy :skolowany:
Na starych mapach na tym terenie nie zaznaczono, żadnej wioski. Dopiero na tej, z 1811 pojawiły się pojedyncze zabudowania i nazwa "Grenzdorff". Na WIG-owskiej mapie tą groblą poprowadzone są drogi do poszczególnych gospodarstw (dzisiejszych) Łaszki Płonini i Granicznej, chociaż nie wszystkie fragmenty tej grobli są połączone mostami.

Krzysztof - Pon Kwi 27, 2009 8:41 am

I jeszcze jedno pozostało do dzisiaj, po tej granicy :wink:
W miejscu, gdzie stała północna "G. St. Kasta", a granica miała swój "winkel", doskonale zaznaczony na mapie z 1803, na mapie z 1811 pojawia się nazwa "Bodenwinkel". Wtedy, jako nazwa zatoki. Po pojawieniu się, na brzegu tej zatoki, na Mierzeii Wiślanej, nazwa przechodzi na tą wieś. Obecnie znana jako Kąty Rybackie.

ruda - Pon Kwi 27, 2009 9:19 am

:yesmaster:
Dostojny Wieśniak - Nie Sty 22, 2012 3:05 am

Temat podzielony. Posty wydzielone :arrow: tutaj.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group