Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Pytanie

Barabasz - Sob Maj 22, 2004 8:23 pm
Temat postu: Pytanie
Witam!
Często chodzę do Opery Leśnej w Sopocie i za każdym razem przechodzę koło zasypanego wejścia.
Może ktoś wie co tam było/jest?
Zrobiłem kilka fotek, które zamieszczam:
(trzecia fotka to zdjęcie lotnicze z 1933, miejsce wejścia zaznaczyłem czerwonym X)
Pozdrawiam

Pietrucha - Sob Maj 22, 2004 9:03 pm

Ja już te zdjęcie gdzieś widziałem...
Sam je zrobiłeś?

Mikołaj - Sob Maj 22, 2004 9:29 pm

To lotnicze zdjęcie jest ciekawe, masz takie obejmujące również obszar powyżej, do Wielkiej Gwiazdy? A może w ogóle masz ich więcej?
Co do wejścia - niestety nie ma pojęcia co to jest, ale doświadczenie mi podpowiada, że ktoś będzie wiedział ;)
Spojrzałem od razu na mapy, ale w tej okolicy znalazłem jedynie Schützenhaus (Dom Stzelecki), w miejscu którego stoi dziś Hotel Opera.


lucy - Sob Maj 22, 2004 9:39 pm

Mnie też się wydaje, że to zdjęcie juz widziałam. Może Zoppoter będzie wiedział? :)
Barabasz - Nie Maj 23, 2004 4:12 pm

Witam!

Zdjęcia lotnicze Sopotu z 1933 dostępne są na www.Sopot.pl, klikając na "PLAN MIASTA" wybieramy link 1933...

Wejście zaciekawiło mnie, ponieważ niedaleko w Operze Leśnej znajduje się tzw. Bar Pod Sceną i garderoby - są to podziemne betonowe pomieszczenia wybudowane chyba jeszcze przed wojną (a może w czasie wojny???) W czasie ostatniej wojny na terenie Opery Leśnej znajdował się lazaret/szpital polowy...

Pozdrawiam

Barabasz - Nie Maj 23, 2004 4:17 pm

Tak na marginesie
To samo pytanie zadałem na innym forum - dlatego mogliście już te zdjęcia gdzieś zobaczyć - niestety nikt nie znał odpowiedzi.

Pozdrawiam

Mikołaj - Nie Maj 23, 2004 4:46 pm

Cytat:
Zdjęcia lotnicze Sopotu z 1933 dostępne są na www.Sopot.pl, klikając na "PLAN MIASTA" wybieramy link 1933...

właśnie...

Pietrucha - Nie Maj 23, 2004 9:43 pm

Cytat:
To samo pytanie zadałem na innym forum


Poszukiwanieskarbow ???

Barabasz - Pon Maj 24, 2004 12:43 pm

Tak..."Poszukiwanieskarbow" ale nikt nie wiedział co to jest
Barabasz - Pią Maj 28, 2004 8:29 am

Naprawdę nikt nie wie co tam było...?
Zoppoter - Pią Maj 28, 2004 9:05 am

Barabasz napisał/a:
Naprawdę nikt nie wie co tam było...?


Niby powinienem wiedzieć, ale nie wiem...

Barabasz - Sro Cze 09, 2004 7:17 pm

Może wiecie co było w tym miejscu...?
Zdjęcie niżej

Kasia_57 - Sro Cze 09, 2004 9:21 pm

To nie Zoppoter nigdyś o tym pisał??? Czy mi się wydaje, czy to ten "obóz" pracy? napisałam w cudzysłowiu, bo nie wiem jak go zakwalifikować.
Trzeba zapytać Zoppotera.

Zoppoter - Pią Cze 11, 2004 8:15 am

Kasia_57 napisał/a:
To nie Zoppoter nigdyś o tym pisał??? Czy mi się wydaje, czy to ten "obóz" pracy? napisałam w cudzysłowiu, bo nie wiem jak go zakwalifikować.
Trzeba zapytać Zoppotera.


Pisałem, ale w Cafe Trójmiasto. Tam był rzeczywiście obóz pracy. Chyba w latach 1943-1945, przeniesiony tam z okolic dworca. Wiele wskazuje na to, że panowały tam całkiem znośne (jak na obóż pracy) warunki życia. Obóz był "miejski", a jego więźniowie byli zatrudniani przy pracach komunalnych. Mieli sporo swobody w czasie "wolnym".
Do lat 90-ych przetrwał spory barak, w którym przez jakiś czas próbowano zorganizować "centrum handlowe". Potem barak rozebano, ktoś ten teren podobno kupił, czy miał kupić jakieś inwestycje poczynić... Ja trochę słabo sie orientuję w tych sprawach, ale większość ludzi w tym kraju na pamięć wie kto co kupił, za ile i komu jaką łapówke zapłacił...

Natomiast co tam byo w momencie zrobienia zdjęcia, czyli 10 lat przed obozem to ja nie wiem. Być może, ze nic nie było...

Barabasz - Pią Cze 11, 2004 1:27 pm

Teraz teren jest trochę zaniedbany...

Zdjęcia robiłem zimą:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group