Niniejszy temat w związku z powstaniem 

www.forum.dawnygdansk.pl 

należy traktować jako archiwalny - zapraszam na forum!

***

znajdują się tutaj przysłane przez Państwa zdjęcia, fragmenty listów, linki 

jeśli znają Państwo odpowiedzi na nurtujące autorów pytania, proszę pisać

zwracam się do Państwa z prośbą, aby nadsyłany materiał wcześniej przygotować poprzez nadanie dłuższemu bokowi zdjęcia wielkości 600 pikseli; jeśli nie uczynicie tego Państwo sami, rezerwuję sobie prawo do obróbki waszych zdjęć w celu uzyskania jednakowego standardu 


7 listopada 2003 r. nadszedł list od pana Bogusława Tomaszewskiego: 

dwa lata temu udało mi się odwiedzić Przebrno przesyłam zdięcie zrobione tam, jak również szablon modelu tego słupa.
Zwróćcie uwagę, że litera D na słupie pierwotnie była P = Preussen?? Wysokość słupa 80 cm szerokość 41,5.
Widziałem jeszcze dwa takie słupy, jeden w Koszalinie przed Centr. Ośr. Szkolenia SG, drugi w Reptach Śląskich/Tarnowskie Góry

8 listopada list został w następujący sposób uzupełniony:

W okolicy Łapina na pd-wsch od Żukowa zachował się podobno jeden słupek. Informację o nim znalazłem:  http://www.chem.univ.gda.pl/%7Etomek/turystyka-biezaca.htm .
Podaję adres Internetowy kamienia w Reptach Śl.: http://zeus.polsl.gliwice.pl/~wojsl//woj_slaskie/p_tarn_tarnowskie/repty.html .

Przesyłam mój rysunek (niedokończony) z Przebrna Jest tam jeden słup główny G 017, znajdujący się na wydmach. Dwa słupki poboczne, jeden wysokości ok. 50 cm., a drugi ok. 39 cm., są też tam trzy kamienie z krzyżykami, jak je nazwał "Gość" zagęszczające, ja je nazywam pomocnicze. Takie rozwiązanie tzn. duży słup 'główny' oznaczający początek odcinków (utrzymania), np. na granicy z Niemcami takich odcinków było 14 od A do O. Słupy mniejsze o wysokości ok. 50 cm. znajdowały się na załamaniu linii granicznej, natomiast najmniejsze o wys. 5-12 cm. uzupełniały oznaczenie przebiegu granicy. I te ostatnie znaki najczęściej można spotkać wędrując śladem dawnej granicy, czy to z Niemcami, czy z Gdańskiem.

Kamienie w Przebrnie znajdują się na północ od drogi do Krynicy Morskiej, tj. w stronę Zatoki Gdańskiej. Na skrzyżowaniu drogi do leśniczówki (w prawo) należy skręcić w lewo, teren ośrodka wczasowego. Przy wjeździe znak O
po około 350 m. zostawiamy samochód i lekko wspinając się idziemy dalej prosto...
 

zapraszam do dyskusji o słupach granicznych WMG 


15 października 2003 r. p. Dariusz przysłał list z prośbą o pomoc w odczytaniu znaku na kamieniu i na dwóch znaczkach. Gdyby ktoś z Państwa czuł się na siłach, proszę pisać do mnie lub bezpośrednio da autora mioduch@wp.pl   

Jak pisze p. Dariusz "lokalizacja kamienia to Biskupia Górka w Gdańsku, u podnóża zwalonego bastionu (nazwy nie pamiętam) od strony kolonii! Tam tez znalazłem znaczki, wygląda na to jakby to wszystko było zwalone z góry, może to pomoże."

  





2 października 2003 r. Wojciech Leśków przesłał, jak pisze, owoce tegorocznego pobytu w mieście jego dziadka - Lwowie. Wkrótce możemy spodziewać się kolejnej porcji zdjęć - tym razem hydrantów i włazów do kanalizacji z tego miasta.  

ul. Rzeźnicka 11

ul. Rzeźnicka 11

ul. Skarbkowska

ul. Strzelecka


Jacek Chmielewski: zdjęcia z Torunia

 

 

 


Jan Meyer  o swojej stronie www.rzygacz.friko.pl :

"Celem autora niniejszej strony jest próba uchwycenia zmian jakie zachodzą w tzw. substancji miejskiej Gdańska, jak i udowodnienie, że Gdańsk nie kończy się na Drodze Królewskiej, Marienkirche i ewentualnie Wielkim Młynie. Myśl przewodnia pozostaje niezmienna: GDAŃSK to najpiękniejsze Miasto świata"


Karol Żabiński: Znalazłem kamień który spędza mi sen z oczu bo trudno go rozszyfrować. Jeszcze jest w miejscu w którym go uwieczniłem na zdjęciu. Napis to trójząb oraz data 1863.  Ten kamień  jest na ulicy Pobiedzisko jadąc od Malczewskiego po lewej stronie zaraz za skrętem na osiedle Mickiewicza


Maciej Pisarczyk: Ostatnio miałem przez pewien czas małą płytkę wykonaną (chyba) z granitu. Płytka została znaleziona w Gdańsku gdzieś na Osiedlu Młodych. Na płytce zaś są litery gotyckie (inicjały ?) nałożone na siebie. Mam prośbę, jeśli mógłby pan pomóc mi rozszyfrować litery, określić do czego płytka służyła byłbym wdzięczny. Rozmiary płytki podam z pamięci :grubość ok. 1 cm, szer. ok. 17 cm, wys. 8-10 cm. Może w miejscu tym mieszkała znana persona Gdańska ? Byłbym zapomniał, z tyłu blisko jednego z rogów znajdują się blisko siebie dwa małe otwory (do unieruchomienia w biurku ?? ).

   


Maciej Krzywobłocki: Jest to studzienka kanalizacyjna bardzo ciekawie zlokalizowana tzn. na skrzyżowaniu ul Obrońców Wybrzeża z ul Dąbrowszczaków na Przymorzu (przy piętrowym garażu). Pewnie budowniczym zabrakło nowych studzienek to wzięli ze starego miasta :)